ateş

Bitkisel ilaçlar için bir Google araması yapın veya hemen hemen tüm bitkisel ilaç kitaplarına bakın ve Feverfew’in önemli bir yeri vardır. Şifalı bitki olarak uzun bir geçmişe ve iyileştirici özellikleriyle sağlam bir üne sahiptir (2.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir). Ve araştırmalar, bu itibarın bir kısmının hak edildiğini göstermiştir.
Bilimsel olarak humma şu anda olarak bilinir Tanacetum parthenium. Olarak da bilinir Krizantem parthenium, Krizantem praealtum, Leucanthemum parthenium ve matricaria parthenium. Feverfew, çoğu İngilizce konuşanın bunun için kullandığı isim olsa da, bekarlığa veda düğmeleri, tüy tüyü, kuş tüyü ve flört otu olarak da bilinir.
Feverfew, güneydoğu Avrupa’ya özgüdür. Artık Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da doğallaştırılmış ve bazı durumlarda istilacı bir tür olarak yaygındır. Hawaii’de (Maui’de Haleakalā’da) vatandaşlığa geçtiğine dair bir rapor var, ancak orada veya adaların başka yerlerinde bir sorun haline gelmedi.
Hawaii’de yılın çoğunda çiçek açan kısa, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sarı-yeşil yaprakları alternatiftir (yapraklar gövde üzerinde asla doğrudan karşı karşıya gelmez) ve biraz azot veya demire ihtiyaç duyan tipik krizantem yapraklarına çok benzer. Yapraklar, ezildiğinde veya fırçalandığında güçlü, neredeyse narenciye benzeri bir kokuya sahiptir. Küçük, papatya benzeri beyaz ve sarı çiçekler, düz tepeli bir salkım halinde düzenlenmiştir. Papatya benzeri çiçekler onu Asteraceae (ayçiçeği ailesi) olarak tanımlar.
Bir kaç yaprak.

İsimler hakkında biraz

Tür adı, “partenyum” eski zamanlarda, kızlık tanrıçası Athena’ya adanmış bir tapınak olan Yunan Parthenon’un etrafındaki varlığından geliyor. Feverfew ve türevlerinin kendileri Latince’nin türevleridir. febri fujibu da “ateşten kurtulan sürücü” anlamına gelir.
Bahçede

Bir Avrupa bitkisi olmasına rağmen, Hawaii’nin bahçelerinde çok iyi yetişir. Deniz seviyesinden daha yüksek rakımlarda biraz daha iyi büyüyebilir, ancak hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Çok yıllık, ancak kısa ömürlüdür.
Birkaç çiçek tomurcuğu.
Feverfew, toprak türüne göre çok özel değildir, ancak iyi drene edilmiş toprakları tercih eder. Bataklıklı topraklarda iyi sonuç vermez, ancak kurulduktan sonra kuraklığı oldukça iyi alabilir. Bir pH aralığını da tolere edebilir, ancak toprak hafif asidik (5.5) ila hafif alkali (7.8) olduğunda en iyisini yapar.
Feverfew, biraz gölgeye toleranslı olmasına rağmen, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Bir kez kurulduktan sonra, bitkiler sadece minimum bakım gerektirir. Çoğu şifalı bitki gibi, Feverfew çok fazla gübrelemeyi sevmez ve ticari gübrelerdeki aşırı besinler, potensini ve hatta çiçek üretimini azaltabilir. Ara sıra bir kompost uygulaması, ateşin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlayacaktır.
Hastalık ve böcek sorunları genellikle bir sorun değildir. Yetersiz drenajlı ve/veya çok alkali toprakta yapraklarda kloroz (sararma) meydana gelebilir. Ancak, klorozu, ateşli yaprakların doğal sarı-yeşil rengiyle karıştırmayın.
Görülmeyen (görünüşe göre gizleme cihazı kapalıyken) içme
birkaç çiçekten nektar.
Bitkiler, arada bir budanmadıkları takdirde biraz sarkabilir. Çiçeklenmenin sürekli olması için ölü veya ölmekte olan çiçekler çıkarılması gerektiğinden, bu fırsatı bitkiyi şekillendirmek ve kontrol altında tutmak için kullanın. Feverfew aşırı agresif değildir, ancak arada bir kesilmezse yavaş yavaş bir alana yayılabilir.

Tohumla Yayılma

Feverfew tohumdan yetiştirilebilir. Tohumları doğrudan bahçede istediğiniz yere ekin ya da saksılarda veya hücre paketlerinde başlatın.  Tohum, yetiştirme ortamının yüzeyine ekilmeli ve örtmeden bastırılmalıdır (ışık, tıpkı marul tohumlarında olduğu gibi çimlenmeye yardımcı olur). Tohumlar filizlenene kadar toprağı nemli tutun, ancak ıslak değil. Taze tohumların yüzde seksen beşi beş ila 15 gün içinde filizlenmelidir. Daha eski tohumların çimlenmesi çok daha az olacak veya hiç olmayacak, bu nedenle tohumlarınızın bir yaşından küçük olduğundan emin olun. Bitkiler, 6 ila 18 inç aralıklı dört gerçek yaprağı olduğunda bahçeye nakledilebilir.

Bitkisel Yayılım

Bitkiler, ana bitkinin büyüklüğüne göre üç ila 15 bölüme ayrılabilir. Veya, yan dallara genellikle kökler eklendiğinden, taban topuk kesimleri (eski gövdenin bir kısmı ve kök eklenmiş olarak) ana bitkiden çıkarılabilir ve bir tencereye ekilebilir ve bahçeye geri nakledilmeden önce birkaç hafta nemli tutulabilir.

hasat

Bitkiniz kendini kurma şansına sahip olduğunda ve üzerinde bol miktarda yaprak olduğunda, bunları kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapraklar ve çiçekler her zaman hasat edilebilir.  Yaprakları hafifçe kesin veya bir makasla dalları ayırın.  Yapraklar veya çiçekler taze, kurutulmuş veya dondurulmuş olarak kullanılabilir. Tozu temizlemek için hasat ettiğinizi suda nazikçe durulayabilirsiniz.
Birkaç çiçek.
Bitkiyi kurutmak istiyorsanız, aktif bileşenlerini korumak için sıcak güneş ışığında değil, bulutlu veya kapalı koşullarda kurutulmalıdır. Bu mümkün değilse, 140 dereceye kadar sıcaklıklarda bir fırın veya güneş enerjisi kurutucusu°F, kurutma için kullanılmalıdır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, hızlı kurumayı kolaylaştırmak için bitki materyali ince bir tabaka halinde yayılmalıdır. Nem seviyesi yaklaşık yüzde 10 neme düşürülmelidir.
Torbalayın ve güçlü, nüfuz eden aroması nedeniyle diğer bitkilerden çok uzakta, karanlık, kuru ve serin bir yerde saklayın. Aktif bileşeninin şüpheli kararsızlığı nedeniyle hasattan sonra altı ila 12 ay içinde kullanılmalıdır.

Tıbbi Kullanımlar

(Yalnızca bilgi olarak verilmiştir ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir.)
Latince’den gelen “ateşten kurtulan sürücü”, ateşin kullanımının ilk ipucudur. Ateşi düşürmek ve ayrıca sinirlilik ve ruh hali düşüklüğü tedavisi için ve genel bir tonik olarak tavsiye edilmiştir. Öksürüğe, hırıltılı solunuma ve zor nefes almaya, gaza ve koliğe iyi geldiği söylenmektedir. Böcek ısırıklarının neden olduğu ağrı ve şişliği gidermek için ve hatta böcek kovucu olarak reçete edilmiştir. Romatoid artrit şişliklerini azaltacağına dair iddialar var. Liste uzayıp gidiyor – Feverfew ayrıca düzensiz adet dönemleri, sedef hastalığı, alerji, astım, kulak çınlaması (kulak çınlaması), baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma adı verilen bir cilt rahatsızlığı için de kullanılıyor. Bazı insanlar, hamile kalma veya çocuk sahibi olma zorluğu (kısırlık) için ateşi kullanır. Ayrıca anemi, kanser, soğuk algınlığı, kulak ağrısı, karaciğer hastalığı, düşüklerin önlenmesi, kas gerginliği, kemik bozuklukları, şişmiş ayaklar, ishal ve mide rahatsızlığı için kullanılır. Feverfew bazen diş ağrıları için doğrudan diş etlerine veya mikropları öldürmek için cilde uygulanır.
Bu kullanımlardan bazıları, hamile kadınların rahmi kasabileceği için ateşi kullanmadıklarına dair bir uyarı olduğu zaman, mantık dışıdır.
Bu kullanımlardan sadece biri için sadece bilimsel kanıt vardır. Migren hastaları, migren için önleyici bir önlem veya tedavi olarak ateşli bitkiden yararlanabilir. Çoğu ilaç gibi, herkes için işe yaramaz, ancak bazı denekler üzerinde çalışıldığında fayda sağladı.
Feverfew sadece çiçeklenmeye hazırlanıyor.
Feverfew’in tıbbi kullanımları hakkında Web’de çok daha fazlasını bulabilirsiniz. İyi bir site Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’dir.

gıda olarak

Feverfew ayrıca bir mutfak bitkisi olarak kabul edilir. Fazla yenilmemesine rağmen (fazla yemek ağızda ülsere neden olabilir), taze veya pişmiş olarak yenebilir. Yapraklar, acılığı azaltmak ve ağız ülserlerini önlemeye yardımcı olmak için bal ile taze olarak yenir veya yağda sotelenir. Bazı insanlar acı tadı sever (roka düşünün) ve bu nedenle taze veya kurutulmuş çiçekler salatalara eklenir. Şahsen ben acı sevmem bu yüzden ateşimi yemem. Ve kim ağız ülseri ister?

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir