`Awapuhi – Şampuan Zencefil

Neredeyse dünya çapında bilinen birkaç Hawai kelimesi vardır. “Aloha” ve “mahalo” bunlardan ikisidir, ancak Polinezyalılar tarafından Hawaii’ye tanıtılan bu bitkinin ticarileştirilmesi sayesinde, ‘awapuhi bir diğeridir.

Bahçede `Awapuhi yığını.
“Kano bitkilerinden” biri olan `awapuhi, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai Maui ve Hawaii’de doğallaştırılmıştır ve yılın belirli zamanlarında çoğu mesic ormanında bulunabilir. Bazı yerlerde, ormanlarda baskın bir yer örtüsü haline bile geliyor, ancak ıslak ormanlarda kaçan ve ekosistemi değiştiren yabani otlar haline gelen Batı teması sonrası süs zencefilleri kadar agresif değil.
Zingiber zerumbet İngilizce’de şampuan zencefili ve çam kozalağı zencefili olarak da bilinen (Zingiberaceae), muhtemelen Hindistan’a özgüdür ancak insanlar tarafından Asya ve Pasifik’e yayılmıştır. Polinezyalıların bu bitkiyi kanolarında yanlarında getirmek için iyi nedenleri vardı. İngilizce adından da anlaşılacağı gibi, aralarında şampuan olarak birçok kullanımı vardır.
Awaupuhi, yaprak döken bir zencefildir, yani yılın bir bölümünde uykuda kalır. Şaşırtıcı bir şekilde, yılın bu kısmı, bitkilerin orada olduğunu bile bilmediğimiz yağışlı mevsimdir (“kışımız”). İlkbaharın gelmesiyle birlikte yağmurların azalması ve toprakların hafif kuruması ile yüzeyden veya yer altı rizomlarından sürgünler çıkar. Sürgünler genellikle açık yeşildir ve ana “gövde”nin her iki yanında bıçaklar düzenlenmiş tipik zencefil filizlerine benzer. İlk bakışta yapraklar parlak ve pürüzsüz görünüyordu ama onlara dokunursanız yapraklarda ve saplarda hafif tüylenme hissedebilirsiniz.
Hawaii’de vahşi doğada bulunan, Polinezyalılar tarafından tanıtılan bitkiler genellikle 2 veya 3 fitten fazla ve bazı bölgelerde yaklaşık bir fitten fazla büyümezler. Hawaii olmayan çeşitler 6½ fit boyunda büyüyebilir.
Gerçek çiçekler arkadan çıkar
“kulüp”ün parantezleri.
Çiçek sivri uçları yakında sürgünleri takip eder. Bu bitkinin “şampuan” kısmıdır. Çiçek sivri uçları, yeşilliklerin arasına yerleştirilmiş yeşil kulüplere benziyor. “Kulüp” ucu yeşille başlar ve oldukça kompakttır ve aylar geçtikçe hafifçe uzar ve sonunda ışığı koyu kırmızıya çevirir. Yerden çıktıktan kısa bir süre sonra çiçekler, çiçeklenme döneminin sonundaki kulüp pulları arasında görünmeye başlar. Bunlar gerçek çiçeklerdir ve beyaz, uçuk sarı, hatta koyu sarı veya bazı kombinasyonlar olabilir. Tüp şeklindedirler ve ¾ ila 1 inç uzunluğundadırlar. Çiçeklenme, “kulüp”ün tabanında başlar ve sonunda en üstteki çiçek ortaya çıktığında sona erer.
Meyveler genellikle sopanın içinde gizlidir ve nadiren fark edilir ve kırmızıdır ve kabaca yumurta şeklindedir ve yaklaşık ½ inç uzunluğunda ve ½ inç genişliğindedir.
Rizomlar, yenilebilir zencefil rizomlarının daha küçük versiyonlarına benziyor. Genellikle toprak yüzeyinin hemen altında bulunurlar, ancak yoğun meşcerelerde zeminin üst kısmı boyunca uzanabilirler. Veya yüzey toprağını yıkayan şiddetli bir yağmur olayından sonra maruz kalabilirler. Veya vahşi doğada domuzlar zencefilin etrafına kök salarak yemedikleri rizomları açığa çıkarabilir.
Çiçek salkımları uzar ve kırmızıya döner
yaşlandıkça.
Hawaiililerin ‘awapuhi’nin çeşitli kullanımları vardı. Çiçek salkımından kolayca sıkılan özsu, vücut sabunu ve şampuanı olarak kullanılmıştır. Hafif kokuludur ve şampuan gibi kullanıldığında biraz köpürür. Rizomlar kurutuldu ve daha sonra toz haline getirildi ve bu toz, giysi olarak kullanılan kabuk kumaş olan kappa’yı kokulandırmak için kullanıldı. Yapraklar, pişirme işlemi sırasında biraz lezzet katmak için etin etrafına sarılır ve yaprakların külleri tıbbi olarak kullanılırdı.
Dünyada bu ve diğer kullanımlar bu bitkiden yapılır. için tıbbi kullanımları kaydetti. burkulma, hazımsızlık, karın ağrısı ve diş ağrısı. Enflamasyonu, tümörleri, alerjileri ve kanamayı kontrol etmedeki etkinliğine dair iddialar var. Var bilimsel kanıt antioksidan özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca birçok mutfakta yemek ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Ancak bu bir bahçıvanlık blogu, bitkisel ilaç blogu değil.
Bahçede `awapuhi yaz aylarında güzel bir örnek dikim yapar, meyve ve diğer ağaçların altında çok iyi çalışır veya bir çiçek bordürüne veya bitki bahçesine dikilebilir. Unutmayın, her yıl geri öleceğini ve toprak yüzeyinin hemen altında bahçede bir süre boşluk bırakabilecek oldukça kalın bir köksap matına sahip olduğunu unutmayın. Bu, üst kısımlar öldükten sonra sığ köklü yıllıklar ekerek halledilebilir. Kozmosun iyi çalıştığını görüyorum.
Çiçek salkımları yapraklar arasında saklanır. Sıkmak
hoş kokulu bir “şampuan” için bunlardan
vücut yıkama.
İyi bakılırsa, ‘awapuhi’nin yayılabileceğini ve oldukça yoğunlaşabileceğini unutmayın. Bu, nasıl kullanıldığına bağlı olarak istenebilir veya istenmeyebilir. Meyve ağaçlarının altında, ağacın altındaki toprağı korumak ve çim biçme makinelerini ve ot yiyicileri gövdelerden uzak tutmak iyi bir şey olabilir, ancak bir çiçek tarhında veya bitki bahçesinde sorun olabilir. Neyse ki, kumu kontrol altında tutmak için rizomların kazılması yeterince kolaydır.
`Awapuhi biraz kuraklığa tahammül edebilir – sonuçta, kurak mevsimde aşılarını gönderirler. Tam güneşte veya aşırı iyi drene edilmiş topraklarda olsa da, en kurak aylarda ek sulamaya ihtiyaç duyabilirler. Veya bir kapta yetiştirilirlerse, saksı karışımını nemli tutmak için düzenli sulamaya ihtiyaçları olacaktır.
`Awapuhi en çok “şampuanı” ile tanınır, ancak onu aroma olarak kullanan bazı kültürler vardır. Yukarıda bahsedildiği gibi, Hawaililer bir lezzet vermek için yaprakları etin etrafına sardılar. Çiçekleri, hafif bir zencefil aroması ekleyerek, atılmış bir salataya (“kulüp” değil gerçek çiçekler) güzel bir ek olarak buldum.
Rizomlar tipik yenilebilir zencefilin daha küçük versiyonları gibi görünse de (Zingiber yetkilisi) acıdırlar ve daha dünyevi bir kokuya sahiptirler (taze zerdeçal gibi) ve normalde yenmezler. Meyve suyu sıkılabilir ve bu meyve suyundan küçük miktarlarda bir smoothie, çay veya başka bir içeceği tatlandırmak için kullanılabilir, ancak kullanımında muhafazakar olun – biraz uzun bir yol kat eder.
Rizomlar, ‘awapuhi’yi yaymanın en kolay yoludur.
Çiçek salkımları kesilebilir ve çiçek aranjmanlarında kullanılabilir. Uzun ömürlüdürler ancak çok ağır olabilirler – içlerindeki tüm o şampuan özüdür. Düzenlemenin kolayca devrilmesini önlemek için ağır bir kap gerektirirler.
Bazen ev geliştirme merkezlerinde, yerel donanım mağazalarında veya fidanlıklarda satılan ‘awapuhi’ örnekleri gördüm, ancak her zaman ticari olarak mevcut değildir. Rizomlardan çok kolay yayılır, böylece arkadaşlar onları yeterince kolayca paylaşabilir. Bir veya iki taze büyüme noktasına sahip küçük bir köksap parçası, iyi yetiştirme koşulları altında bir yılda yaklaşık 1 veya 2 fit çapında bir kümeye dönüşecektir.

Vahşi doğadan toplamak caziptir ancak yasal kısıtlamalar olduğunu unutmayın. Herhangi bir bitki materyalinin toplanması Devlet arazisinde izin gerektirir ve önceden izniniz yoksa özel araziden bitki almak hırsızlıktır. Federal toprakların bitki toplamayla ilgili kendi kuralları ve düzenlemeleri vardır. Güvende olmak için, bir bitkiyi bir arkadaşınızdan alın veya saygın bir kaynaktan satın alın.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir