Bahçe için Yerli Bir Saz

Yerli bitkilerin satıldığı yerlerde ara sıra mevcut hale gelen yerli bir Hawaii sazı var. Bazen yerel manzaralarda da görülebilir. Yerli bir Hawaii adı yoktur, ancak bilimsel adıyla bilinir. carex wahuensisve bazı insanlar buna O’ahu sazlığı diyor. “Wahu” bazı erken metinlerde O’ahu’nun eski adıdır.
carex wahuensis endemik bir Hawaii türüdür, yani vahşi doğada yalnızca Hawaii’de bulunur. Ni’ihau ve Kaho’olawe hariç tüm ana Hawaii adalarında bulunabilir. Birçok insan sazları sulak alan türü olarak düşünür, ancak bu saz, doğal olarak kuru (yıllık yağış miktarı 50 inçten az) veya mesic (yılda 50 ila 100 inç arası yağış) olan ve yaklaşık 3.300 fit yüksekliğe kadar olan doğal ormanlarda bulunur ve bazen kıyı bölgelerinde bulunur. Genellikle kayalık topraklarda yetişir ve çoğunlukla ormanların alt kısımlarında, sırtlarda, yamaçlarda veya oluklarda bulunur.
A carex wahuensis vahşi doğada

Bu, 4 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen ancak genellikle 1 ila 2 fit arasında olan bir kümelenme sazıdır. Çoğu zaman 1 ila 2 fit genişliğinde olur. Yapraklar koyu yeşil düz renktedir ve alt yüzeylerinde hafif pürüzlü bir dokuya sahiptir. Genellikle yaklaşık ¼ ila inç genişliğindedir ancak ½ inç genişliğe ve yaklaşık 1 ila 2 fit uzunluğa kadar çıkabilir.

Yılın çoğunda çiçek yoktur, ancak yılda bir veya bazen iki kez, genellikle kış sonundan ilkbahar başlarına kadar, yapraklar arasında çiçek salkımları görülür. Çiçeklerin kendisi önemsizdir ve özellikle fark edilmez, ancak çiçek başaklarının kendisi genellikle ten rengi ila koyu kahverengidir, bu da onu fark edilir kılar. İki ila üç daha küçük yan sivri ucu vardır. Çiçekleri iki ay içinde oldukça çekici yeşil ila sarımsı yeşil veya kırmızımsı kahverengi ila koyu kırmızı meyveler takip eder.
Doğal büyüme formu ve doğal yaşam alanı carex wahuensis manzaralar için doğal. Kenar bitkisi olarak veya toplu ekimde zemin örtüsü olarak çok iyi çalışır. Tam ila kısmi gölgede ve hatta tam güneşte iyi sonuç verir. Kuru ormanlara özgü olduğu için kurulduktan sonra sulamaya ihtiyaç duymaz. Bu onu xeriscape bahçeciliği için iyi bir aday yapar. Su basmış topraklara dikilmemeli ve iyi drene edilmiş toprakları tercih eder. Sağlam bir örtü elde etmek için bitkileri merkezde yaklaşık 1 ila 1½ fit boşluk bırakın.
Fideler ekime neredeyse hazır.

Son zamanlarda nakledilen fideler.

Ayrıca saksılarda iyi iş görür ve iç mekan bitkisi olarak bile kullanılabilir. Normal saksı karışımında yetiştirilebilir ve 8 inç veya daha büyük saksılarda en iyi sonucu verir ve asla tamamen kurumamalıdır, ancak birçok ev bitkisi gibi sürekli nemli olması gerekmez. Sürekli parlak ışık ve iyi hava sirkülasyonu olmadıkça, sağlıklı kalması için zaman zaman dışarıda döndürülmelidir.
Peyzaj bitkisi ve hatta saksı bitkisi olarak, carex wahuensis zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Çok genç fideler bir miktar sümüklü böcek hasarına karşı hassas olabilir, ancak genellikle büyüyebilir ve daha sonra bu bahçe zararlılarına karşı dirençli hale gelebilirler. çok ıslak tutulan bitkiler mantar hastalığına yenik düşebilir veya bazen kök etli böcekler alabilirler.
manzarada carex wahuensis toprak son derece steril olmadığı sürece herhangi bir ek gübreye ihtiyaç duymaz. Saksılarda, onları sağlıklı tutmak için yavaş salınan bir gübreye ihtiyaç vardır. Saksı değiştirmek için kullanılan saksı karışımında zaten gübre yoksa, yılda bir kez az miktarda gübre uygulayın.
carex wahuensis bir kaldırımı yumuşatmak için bir manzarada kullanılır.

carex wahuensis tohumlardan kolayca yayılır. Meyveleri olgunlaştıklarında toplayın. Bitkileri hafif bir baskıyla soyduklarında olgun olduklarını bilirsiniz. Tohumları soymak için ekstra çaba gerekiyorsa, bir veya iki hafta bekleyin ve tekrar deneyin. Tohumları kurutun ve bir veya iki ay boyunca buzdolabının sebzeliğinde saklayın.
Yeşil meyveler birkaç hafta içinde hasat için hazır olmalıdır.

Tohumları standart saksı karışımı üzerine bir topluluk kabına ekin ve üzerlerini hafif bir saksı karışımı ile kaplayın. İyice sulayın ve tohum kabını filizlenene kadar nemli tutun. Hemen hemen hepsi aynı anda ortaya çıkacaklar, bu nedenle fidelerin çoğu yaklaşık bir inç boyunda olduğunda, onları ayrı 4 inçlik kaplara veya hücre paketlerine nakledin. Bitkiler 3 veya 4 inç boyunda olana kadar saksı karışımını nemli tutun ve daha sonra ekilecekleri yerde düzenli olarak nemli toprak olmadıkça, manzaraya dikmeden önce sulamayı yavaşlatın.

Bu sazdan daha büyük kümeleri çoğaltma aracı olarak bölmek mümkündür, ancak tohumlardan yetiştirmek çok kolay olduğu için bu yönteme gerçekten ihtiyaç yoktur. Bölme, saksı bitkilerini kullanmak, bahçeden kazmaktan daha kolaydır. Olgun bir bitkiyi bölmek için, bitkiyi saksıdan çıkarın ve doğal bölümlerinden nazikçe ayırın. Her kümeyi koyun ve kuruluncaya kadar nemli tutun.
Yan sürgünler ana bitkilerden ayrılabilir ve daha fazla bitki elde etmek için saksıya alınabilir, sadece yan sürgünün gerçek gövde dokusuna ve tercihen bazı köklerin bağlı olduğundan emin olun. Onları nemli saksı karışımına koyun ve yeni bitkiler büyüme belirtileri gösterene kadar doğrudan güneşten uzak tutun.

Bitkiler bazen Home Depot ve Lowe’s veya diğer fidanlık veya bahçe merkezlerinde satılmaktadır. Onları en sık 6 inçlik tencerelerde 5 $ veya 6 $ karşılığında görüyorum. Biraz daha uzun sürer, ancak bahçesinden tohum paylaşmak isteyen bir arkadaş bulursanız daha ucuza daha fazla bitki alabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir