Başka bir Bahçe Kertenkelesi

Daha önce iki bahçe kertenkelesi hakkında yazmıştım, kahverengi anole (Anolis sagrei) ve yeşil anole (Anolis carolinensis). O’ahu, Batı Maui ve Hawaii Adası’ndaki insanların görmüş olabileceği üçüncü bir tanesi altın tozu günü geko’dur (Phelsuma laticauda).
Altın tozu günü kertenkelesi, daha yaygın ev kertenkelesinden biraz daha büyüktür ve 4 ila 6 inç uzunluğunda büyüyebilir. Gövde rengi, boyunda ve sırtın üst kısmında sarı veya turuncu küçük noktalar bulunan parlak yeşil veya sarımsı yeşildir. Burunda ve kafada üç adet pas rengi çubuk vardır ve gözlerinin etrafı mavidir. Kuyruğun hemen üzerinde, küçük noktalara yayılan üç turuncu-kırmızı sivrilen nokta bulunur.
Bu çekici geko Hawaii’ye özgü değil. Afrika’nın doğu kıyısındaki bir ada ülkesi olan kuzey Madagaskar’a özgüdür. 1974’te UH’deki bir öğrenci sekiz kişinin yasadışı olarak Mānoa’ya gitmesine izin verdiğinde Hawai’i’ye geldi. Yerli ekosistemlerimize verebilecekleri zarar nedeniyle Gecko’ların Hawaii’ye ithal edilmesine izin verilmiyor. Hawaii’de bulunan tür, alt türlerdir. Phelsuma laticauda sp. latikauda. Altın tozu günü kertenkeleleri, Hawaii Tarım Bakanlığı tarafından yalnızca araştırma ve sergi için Kısıtlı A listesi hayvanları olarak listelenmiştir. Bu nedenle gündüz kertenkelelerini yakalayıp tutmak veya bir yerden bir yere taşımak yasal değildir.
Altın tozu günü kertenkeleleri böcekler, nektar ve etli meyveler yerler. Daha küçük kertenkeleleri bile yiyebilirler. YouTube kameramanları çekiciliklerini etli meyvelere yönelttiler. Altın tozu günü kertenkelesinin yaygın olarak görüldüğü bir yere ¼ çay kaşığı ezilmiş muz veya papaya koyun ve birkaç dakika içinde cesur kertenkelelerden bir veya iki tanesi hamura yaklaşır ve onu alıştırmaya başlar. Bölgede birkaç kertenkele varsa, birden fazla kertenkele meyveyi kaplayabilir, ancak erkek altın tozu günü kertenkeleleri agresif olabilir ve diğer kertenkeleleri kovalayabilir. Burada veya bu makalenin sonunda bir video izleyin.
Biraz papaya keyfi.

Bazen altın tozu günü kertenkeleleri yapraklara binerken görülür. Aslında özsuyu emen böceklerin “tatlı özünü” yalıyorlar. Yaprak bitleri veya etli böcekler, bitkilerin özünü emer ve bitkinin yapraklarını kaplayabilecek şekerli bir madde (bal özünü) çıkarır. Yapraklarda büyüyen siyah küf görüyorsanız, aslında özsu üzerinde büyüyor. Bir altın tozu günü gekosunun bir yaprağa alıştırma yaptığı görüldüğünde, aslında yapraktan özsuyu alıştırmaktadır.
Bazen evde görülse de altın tozu günü gekoları dışarıda kalmayı tercih eder. Duvarlarda, ağaç gövdelerinde takılmaya meyillidirler ve özellikle muz saplarına düşkün görünürler. Genelde utangaçtırlar ve geldiğinizi görürlerse bir dalın, gövdenin veya korkuluğun karşı tarafına giderek çabucak saklanırlar. Ya da sıkışabilecekleri bir çatlak bulacaklar. Yine de bazen, sosyal bir anları var gibi görünüyor ve takılıyor ve sizi hemen izliyorlar. Onları düzenli olarak meyve püresi ile beslerseniz, size alışırlar ve görünürde saklanmayı bırakırlar. Bu gerçekten tavsiye edilmiyor, çünkü etli meyveler diyetlerinin temel dayanağı değil, sadece ara sıra bir muamele.
Dişi altın tozu günü kertenkeleleri, bazen bitkilerin üzerine, ancak genellikle çatlaklara veya içi boş dallara olmak üzere bir seferde iki yumurta bırakır. İki yumurta kuruduklarında birbirine yapışır. Bazen birkaç dişi aynı yere yumurta bırakır, ancak her zaman çift bir sayı olacaktır.
Öyleyse altın tozu günü kertenkelelerinin nesi var ve neden herkesin eğlenmesi için hareket ettirilemiyorlar? Böcek yiyen doğaları nedeniyle Hawaii’nin doğal ormanlarına girdiklerinde yerli böcekleri yerler. Bu yerli böcekler, böcek yiyen kuşlarımız ve Hawaii ağası yarasa için tozlaşma hizmetleri, geri dönüşüm hizmetleri ve yiyecek sağlayan yerel ekosistemimizin önemli bir parçasıdır. Yerel ekosistemlerimizde, başka bir rakibin daha fazla bitki ve hayvan türümüzü yok olmaya itmesi muhtemel olan yeterince sorun var.

Öyleyse neden altın tozu günü kertenkelelerini kontrol etmiyorsunuz? Eh, bu zamanda muhtemelen neredeyse imkansız. Yerleştikleri yerde o kadar çok sayıdalar ki, o son üreme çiftini elde etmek zor olurdu. Bu nedenle, Kaua’i, Molokai ve Lāna’i’de yaşayanlarınız için, altın tozu günü kertenkelesiz ekosistemlerinizin tadını çıkarın ve lütfen O’ahu, Maui veya Hawai’i adasından herhangi birini getirmeyin.


Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir