Dondurma Muz

Hawaii’de muz yetiştiren pek çok insan elmalı muz yetiştiriyor ve bunun iyi sebepleri var. Kesinlikle en sevdiğim muzlardan biridir. Ama neredeyse bir muzu daha sevmeyi öğreniyorum. Dondurma muz denir.

“Mavi Java”, “Hawaii muzu”, “Ney Mannan”, “Krie” veya “Cenizo” gibi birkaç isim daha var. “Mavi Java” resmi kültür çeşididir ve biz onu burada Hawaii’de yetiştirmemize rağmen, Hawaii’de kimse ona “Hawaii Muzu” demez – muhtemelen çok fazla “yerli” Hawaii muz çeşidi olduğu için. Fiji’de buna “Hawai Muzu” derler.
Bilimsel olarak, dondurma muz musa acuminata × balbisiana‘Mavi Java’. Bu durumda “x”, “çapraz” anlamına gelir, yani listelenen iki tür “ebeveynler”dir. Elma muzlarının ebeveynleri aynı, onlar sadece farklı bir çeşit.
Elma muzları, uzun süre dayanan, sıkı ve hafif ekşi etleriyle tanınırlar (kabukları neredeyse dökülen). Dondurma muzları ise vanilya aromalı daha tatlı, daha yumuşak ete sahiptir (ve kabukları biraz daha fazla madde içerir). Bazı insanlar aromayı vanilyalı dondurmayla eşitler, bu nedenle adı.
Bitkilerin kendileri 15 ila 20 fit boyunda büyürler ve kurulduktan sonra aslında oldukça üretkendirler. Yeni bir ekim 18 ila 24 ay içinde üretime başlayacak ve meyve vermeye başladıklarında, bir kümede herhangi bir zamanda iki ila üç meyve sapı olacaktır.
Meyve salkımının kısa bir salkım olarak kabul edilen 7 ila 9 eli vardır. İlk çiçeklenmeden olgun meyveye kadar yaklaşık 6 ay sürer. Bazen biraz daha az, bazen biraz daha uzun.  Diğer muzlar gibi, herhangi bir olgunlaşma belirtisi görür görmez bütün salkımı hasat etmek en iyisidir.
Dondurma muzlarının olgunlaşmamış meyveleri oldukça güzel görünüyor. Gövde ve yapraklara güzel bir sözleşme yapan mavi-yeşil bir renktir. Meyve olgunlaştığında parlak sarıya olgunlaşır.
Mavi-yeşil olgunlaşmamış dondurma muzları.
Diğer çoğu muz gibi, sürekli nemli fakat ıslak olmayan topraklarda en iyi şekilde büyürler. Birkaç kurak ayı tolere edebilirler, ancak yaşadığınız yerde üç aydan fazla süre boyunca yeterli miktarda yağmur yağmazsa, biraz daha sulamaya ihtiyaçları olacaktır.
Elma muzları nemli ovalarda en iyisini yapar, ancak dondurma muzları aslında daha soğuk sıcaklıklara dayanabilir. Bu, Hawaii’de daha yüksek rakımlarda yetiştirilebilecekleri anlamına gelir.
Elma muzu gibi, dondurma muzu da rüzgara karşı çok dayanıklıdır ve bu nedenle rüzgara duyarlı bitkilerin rüzgara karşı dikimi olarak çok iyi çalışır.  Yine de, çoğu muz gibi biraz yer kaplar, bu yüzden onları biraz yayılabilecekleri yere diktiğinizden emin olun.
Bunlar harika tatlı muzları. Diğer tatlı muzları gibi kullanılabilirler ama onları smoothieler için neredeyse mükemmel buluyorum. Veya isimlerini tam anlamıyla alın, eti dondurun ve diğerlerini püre haline getirin veya tamamen doğal bir dondurma alternatifi yapmak için blenderden geçirin.

Bu bitkiler bazen Home Depot veya Lowe’nin fidanlık bölümlerinde veya meyve fidanlıklarında bulunur. Yan sürgünlerden veya enayilerden kolayca yayılırlar, bu nedenle kümes hayvanları olan bir arkadaşınız varsa, her zaman bir keiki isteyebilirsiniz.
Yeni bir demet oluşuyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir