Güvercin bezelye

Güvercin bezelye 3.000 yıldan fazla bir süredir insanlar tarafından yetiştirilmektedir ve dünyanın bazı bölgelerinde önemli bir protein kaynağıdır. ABD’de tüketiciler ve bahçıvanlar arasında biraz gözden düştü, ancak hem gıda hem de yeşil gübre veya diğer örtü bitkisi kullanımları olarak hala kullanımları var.

Güvercin bezelye bilimsel olarak bilinir cajanus cajan ve ortak adından da anlaşılacağı gibi, bezelye ailesinde veya Fabaceae’dedir. Dünya çapında çeşitli isimlerle anılır, daha yaygın İngilizce isimler tropikal yeşil bezelye, gözsüz bezelye ve Kongo bezelyesidir. Hindistan’da bezelyenin bölünmüş şekli çağrıdır. sarı mercimek ve özellikle mercimek çorbası (dal) başta olmak üzere birçok tarifin popüler bir bileşenidir.
Güvercin bezelye ilk olarak yetiştirildi ve büyük olasılıkla güney Hindistan’a özgüdür. Oradan Doğu ve Batı Afrika’ya ve oradan Avrupa ve Amerika’ya (köle ticareti yoluyla) gitti. Şimdi dünyanın tropik bölgelerinde yetiştirilmektedir ve birçok geleneksel yemeğe dahil edilmiştir.
Hawaii’de, güvercin bezelyesi bazen ekimden kaçtı ve idareli bir şekilde doğallaştı. Hawaii’de kendi başına hayatta kalmasına rağmen, özellikle istilacı bir tür değildir ve zaten değiştirilmiş ekosistemlerde bulunma eğilimindedir. Hawaii dilinde bir isme sahip olmak için yeterince uzun süredir var (ancak Hawaii yerlisi olmasa da) ve şu şekilde bilinir: pī nūnû veya pī Pokoliko. “pī nūnû”, “güvercin bezelyesi” ve “pī Pokoliko”, “Porto Riko bezelyesi”nin gerçek bir çevirisidir.
Güvercin bezelye ve pirinç, geleneksel bir Porto Riko yemeğidir ve büyük olasılıkla bitkinin Hawaii adının kökenidir. Bununla birlikte, güvercin bezelyesinin, ilk Porto Rikoluların şeker tarlaları üzerinde çalışmak üzere Hawaii’ye getirilmesinden 36 yıl önce, en az 1864’ten beri Hawaii’de olduğunu belirtmek ilginçtir. Güvercin bezelyesini Hawaii’ye kimin getirdiği belgelenmedi.
Göre Hawaii’nin Çiçekli Bitkileri El Kitabı (1990’da University of Hawaii Press ve Bishop Museum Press tarafından yayınlanmıştır) yaklaşık 80 ila 2000 fit yükseklikten “yol kenarları, meralar ve kamış tarlaları gibi açık rahatsız alanlarda görünüşte doğallaştırılmış” güvercin bezelyesi bulunabilir. Hawaii’deki tüm ana adalarda bulunabilir.
Güvercin bezelye çeşitli şekillerde gelir. Tek yıllık çeşitleri ve kısa ömürlü çok yıllık türleri vardır. Hawaii’de çok yıllık çeşitlerimiz var ama muhtemelen size yıllık çeşitleri satabilecek tohum şirketleri var. Çok yıllık olanlar, çiçek açarken ortalama 3 veya 4 fit boyunda veya yaklaşık 12 fit yüksekliğe kadar daha uzun çalılar olan kısa çalılar olabilir.
Güvercin bezelyelerinin tohumlardan yetiştirilmesi kolaydır, ancak bitkilerin havalanması biraz zaman alabilir. Tohum ekimden bir veya iki hafta sonra filizlenir ve ilk bir veya iki ay boyunca bir ana gövde ile sadece bir veya iki ayak boyunda kalabilir. Bununla birlikte, bir kez yerleştiklerinde hızla büyümeye başlarlar ve üç ila beş ay içinde dolgun ve gür olurlar. Onları kontrol altında tutmak için madeni budama eğilimindeyim ve budamaları kompostumda veya azot bakımından zengin malç olarak kullanıyorum. Bu, çiçeklenme sürecini yavaşlatabilir, ancak kupürler beklemeye değer ve daha yoğun bitkiler daha fazla çiçek ve tohuma sahip olur.
Bir baklagil olarak güvercin bezelye bir nitrojen sabitleme bitkisidir. Bu, havadan nitrojen alan bakterilere sahip oldukları anlamına gelir (N2) ve formunu bitkiler için uygun olana değiştirin (NH4). Bitkilerin çoğu parçası nitrojen bakımından oldukça yüksektir ve bunlar ayrıştıkça toprağa nitrojen (veya kompost) ekleyerek diğer bitkiler için kullanılabilir hale getirir. Azot ayrıca çürüyen kökler tarafından toprakta bırakılır ve diğer bitkiler için toprağı zenginleştirir. Güvercin bezelyesini, toprağı zenginleştirmek için kullanılan önerilen “yeşil gübreler”den biri yapan da budur.
Yeşil gübre olarak kullanılmasa (çiçeğe bırakılmadan önce toprağa işlenir) ancak mahsul olarak yetiştirilirse bile, mısır veya kabak gibi daha zengin topraklara ihtiyaç duyan bitkilerle güvercin bezelye mahsulünü takip etmek iyidir. Çalı türleri budanabilir ve asma bitkilerinin üzerlerinde büyümesine izin vermek için ana gövdeler geride bırakılabilir. Veya tüm bitki toprağa budanabilir (köklerin ayrışmasına izin vermeyecek kadar toprağı fazla rahatsız etmeden) ve salınan nitrojeni kullanmak için tahıl tipi mahsuller veya yeşillikler yetiştirilebilir.
Bir baklagil olarak, güvercin bezelye tipik bir bezelye benzeri çiçeğe sahiptir. Hawaii’de yetişenlerin daha koyu damarlı sarı çiçekleri vardır. Bal arıları, yaprak kesen arılar ve marangoz arılarının yanı sıra diğer tozlayıcılar için çekicidirler ve nispeten hızlı bir şekilde yeşil tohum kabukları tarafından takip edilirler. Tohum kabukları 1½ ila 2½ inç uzunluğunda ve içlerinde üç ila dokuz tohum bulunan yaklaşık ¼ inç genişliğindedir. Tohumlar ¼-‘den biraz daha az ila ⅓-inç’ten biraz daha fazladır ve hafif yassı toplardır. Açık ten renginden neredeyse siyaha kadar renk aralığı.
Tohumlar yeşil olarak yenebilir veya kurutulabilir. Dünyanın bazı bölgelerinde baklaların kendileri yenir. Haşlanmış yeşil, neredeyse olgunlaşmış tohum kabukları edamame gibi yenebilir veya yeşil tohumları çıkarılıp çabucak kaynatılıp yeşil bezelye gibi yenebilir veya çorbalara ve yahnilere eklenebilir. Kurutulmuş tohumlar, kuru fasulyenin kullanıldığı herhangi bir şekilde kullanılabilir. Güvercin bezelye ve pirinç özellikle lezzet doludur ve et ürünlerini diyetlerinden azaltmaya veya ortadan kaldırmaya çalışanlar için eksiksiz bir protein sağlar. Güvercin bezelye, Hindistan’ın bazı bölgelerinde vejetaryen beslenmenin önemli bir parçasıdır.
Bu nedenle, Batılı bahçıvanların ve çiftçilerin çoğu, güvercin bezelyesini yeşil gübre veya hayvan yemi statüsüne indirmiş olsa da, bu eski elyafı deneyin. Yetiştirmesi kolaydır, bahçe toprağını ekilmeden öncekinden daha iyi durumda bırakır ve birçok yemeğe lezzet katar.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir