İki Bahçe Kertenkelesi

Hawaii’nin bahçelerinde yaygın olarak bulunan iki tür kertenkele vardır. Bazı bahçelerde aynı anda birden fazla veya sadece biri veya diğeri bulunur.
Her ikisi de iguana ailesindendir (Iguanidae), ancak tipik bir iguanaya benzemezler. Pek çok insan onlara bukalemun diyor, ama aslında bukalemunlarla akraba değiller. Onlar aslında anole.
kahverengi anol (Anolis sagrei)
Bahçemde bu en yaygın kertenkele. Hemen hemen her yerde görünüyor – bitkilere tırmanıyor ve iniyor, çimenler boyunca koşuyor, çitlerin alt kısmından atlıyor ve kaya duvarlarına girip çıkıyor – ama her zaman yaklaşık üç ya da dört metre uzakta. zemin seviyesi, eğer öyleyse. Genellikle daha kısa bitkilerde ve yerde takılırlar.
Kahverengi anoller Karayipler’e (Küba ve Bahamalar) özgüdür ve Hawaii’de Kauai, Oahu, Maui ve Büyük Ada’da bulunur. İlk olarak 1992’de Oahu’da görüldü, ancak bazıları 1980 civarında, muhtemelen kaçan evcil hayvanlar veya fidanlık bitki materyalleri olarak tanıtıldığını söylüyor. Artık kreş malzemeleri ve arabalar üzerinde otostop yaparak adayı dolaşıyor.
Yayındaki bir makaleye göre Piskopos Müzesi Ara Sıra Kağıtlar, Pearl Harbor bölgesinde, hepsinin paslı turuncu kafaları olması gibi benzersiz bir özelliğe sahip olan bu kertenkelenin bir popülasyonu var. Görünüşe göre, bu tür şeyler kahverengi anoller arasında oluyor, ancak tüm grupların turuncu kafaları mı yoksa Karayipler’de burada ve orada sadece birkaçı mı olduğu bilinmiyor. Turuncu kafalar evcil hayvan olarak çekici olacağından, bu Pearl Harbor turuncu başlı kahverengi anollerin, büyük olasılıkla evcil hayvan ticaretinden adaya ayrı bir giriş olması mümkündür.
Avluda oldukça eğlenceli olabilseler de, bu tür hemen hemen ağzına sığabilecek her şeyi yiyen istilacı bir türdür. Genellikle böcekleri, örümcekleri, solucanları, sümüklü böcekleri ve salyangozları, ayrıca yeşil anolenin gençleri gibi diğer kertenkeleleri de yerler. Yüksek yoğunluklara kadar birikebilir ve açık, sıcak habitatları tolere edebilir, bu nedenle yerli kuru ormanlara veya kıyı habitatlarına girdiğinde yerli böcekleri mahveder.
Yeşil Anol (Anolis carolinensis)
Bu anole benim yerimdeki kahverengiden daha az yaygındır. Bitkilerde ve duvarların ve çitlerin üst kısımlarında biraz daha yüksekte asılı kalır. Özellikle mısır ektiğimde hoşuma gidiyor – ya da belki o zaman gerçekten görme şansım oluyor.
Buna Carolina anole de denir, amerikan anole ve kırmızı boğazlı anole. Bu kertenkele, güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür.  İlk olarak 1950’de Honolulu’da Oahu’da keşfedildi ve şimdi Kauai, Maui, Molokai, Lanai ve Büyük Ada’da da bulunuyor. Tıpkı kahverengi anole gibi, kreş malzemeleri ve arabalar üzerinde otostop yaparak ama aynı zamanda insanlar onu kasıtlı olarak hareket ettirdikleri için etrafta dolaşmaktan hoşlanıyorlar.
Yeşil anole, kahverengi anole ile aynı şeyi yer. Kahverengi anoleden biraz daha büyüktür ama ikisi de birbirinin yavrularını yer. Genellikle yeşildir, ancak bazen kahverengi olabilir ve ikisi arasında değişebilir (bazı insanların bukalemun olduklarını düşünmelerine neden olur).
Her iki anole de takip edildiğinde veya yakalandığında kuyruklarının bir kısmını ayırabilir ve bu kuyruk hareket etmeye devam edecek, umarım onu ​​yakalamaya çalışanın veya kimin dikkatini dağıtır. Bu anole kaçmasına izin verir. Kuyruk en azından çoğunu yeniden büyüyecek.
Kahverengi anole dikkatli davranırken kokuşmuş bir böcek yiyor
uçan bir sinek tarafından gözlemlendi.
Bu kertenkelelerin hiçbiri insanlara karşı saldırgan değildir. Basıldığında ısırabilirler ama acıtmazlar ve nadiren oluyor diyecek kadar azdır. Oldukça ürkek olabilirler ve genellikle onları yolunuzdan çekilirken gözünüzün ucuyla görürsünüz.  Ama bazen kendilerini biraz daha arkadaşça hissederler ve hareketsizce oturup sizin onları izlemenizi izlerler.
Her iki türün erkeğinin boğazlarında, bir eşi çekmek veya bir rakibe karşı göstermek için gerdikleri gerdan adı verilen bir kanat vardır. Bazen gerdanlığın açılıp kapanmasına, vücudun ön ucunun hızlı bir şekilde yükseltilip alçaltılması gibi sarsıntılı şınav gibi görünen şeyler eşlik eder. Bazen sadece gerdanı açıp kapatırlar ve ekstra egzersizden vazgeçerler.
Gerdanını gösteren kahverengi bir anole.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir