İstilacı Türlerin Haritalanması

TNature Conservancy kısa süre önce “Hawaii Challenge”, adaların kalan doğal ormanlarını kurtarmaya yardımcı olmak için bir kitle kaynaklı kampanya.

Hawaii’nin yerli ormanlarının %50’den azı hala adalarımızın yüksek rakımlı, uzak bölgelerinde gelişiyor, ancak istilacı yabani otlar ve diğer insan etkileri onları tehdit ediyor. “Hawaii Mücadelesi”, süs bitkisi olarak başlayan ancak istilacı hale gelen iki bitkiyi hedefliyor: Avustralya ağacı eğrelti otu ve Afrika lale ağacı.
DigitalGlobe’un çevrimiçi kitle kaynak platformu Tomnod aracılığıyla, herkes istilacı yabani otların yerlerini yüksek çözünürlüklü hava görüntülerinde etiketleyerek yerli Hawaii ormanlarının korunmasına katkıda bulunabilir. Ziyaret etmek http://nature.ly/1vw5voZ başlamak.

İşte Tomnod “Hawaii Challenge” oturumumun ekran görüntüsü. Yeşil daireler, olgun Avustralya ağacı eğrelti otlarını tanımladığım yerler. Kısmi Avustralya ağacı eğrelti otları ve lale ağaçları için başka semboller de vardır. İşlem biraz sıkıcı olabilir ama program bazı geri bildirimler veriyor. İstilacı bitkilerden birini tanımladığınızda, aynı şeyi başka kaç kişinin tanımladığını söyleyen küçük bir pencere açılır. Ayrıca ekranın sağ üst köşesinde neye baktığınıza dair bir kayıt var — kaç tane fotoğraf döşemesine baktığınız, kaç tane bitkiyi etiketlediğiniz ve insanların bu etiketlere nasıl katıldığının bir kaydı var. Ayrıca, bitki sayısı veya kapsanan belirli bir alan gibi belirli kilometre taşlarına ulaştığınızda, küçük bir tebrik penceresi açılır. Bu hızlı, aksiyon tempolu bir video oyunu değil, dinlenirken aynı anda birden fazla görevi üstlenmenin iyi bir yolu.

Hawaii’deki The Nature Conservancy personeli, projeyi kitle kaynaklı olarak kullanarak, bu istilacı bitkilerin sayısını ve yerlerini kendi başlarına yapabileceklerinden çok daha hızlı bir şekilde belirlemeye ve aynı zamanda şu anda görüntü analizini yapan kişiye kalite kontrolü sağlamaya çalışıyor. 
DigitalGlobe, en çok, kayıplar gibi kurtarma ve müdahale krizleriyle ilgili çalışmalarıyla tanınır. Malaysian Airlines Flight 370. Bu onların ilk çevre projesi.
Bu proje, Kauai’nin uzak yağmur ormanlarının 3.000 akrelik yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafçılığını Conservancy tarafından sağlanıyor. Başarılı olursa, eyalet genelinde binlerce dönümlük arazi ve görüntü analiz edilecek.

Bunu TV izlerken deniyorum (yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın). Görüntüleri incelemek için para alan birinin ayrıntılara gösterdiği yoğun ilgi muhtemelen bu çabayı göstermiyor, ancak bu, bu iki istilacı türün yayılmasının izlenmesine yardımcı olmak için biraz çabalıyormuşum gibi hissetmeme izin veriyor. Hawaii’de bahçecilik ayrıcalığı için küçük bir geri ödeme ve bahçecilik endüstrisi tarafından Devlete getirilen istilacı türler için biraz telafi.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir