kaboça

kabakgiller (x C. maksimum)

Hawaii’de kabocha olarak geçer, ülkenin diğer bölgelerinde balkabağı veya Japon balkabağı olarak bilinir. Adı ne olursa olsun, yetiştirmesi kolay, yemesi doyurucu bir sebzedir.
Bir Japon sebzesi olarak kabul edilmesine rağmen, bu tür kabak muhtemelen Orta veya Güney Amerika’da evcilleştirildi. Şimdi Pasifik boyunca yetiştiriliyor ve Hawaii’de çok popüler. Ve iyi bir nedenle – çok uyarlanabilir ve kıyıdan yüksek alanlara kadar birçok durumda büyüyebilir.
Bir çitin üzerinde Kabocha.
Hawaii’de kabocha olarak bildiğimiz tür Japonya’da geliştirildi.  Zengin altın sarısı veya turuncu-sarı eti olan koyu yeşil veya gri-yeşil veya turuncu bir cilde sahiptir. Birçok kabaktan farklı olarak, eti zengin ve lezzetlidir.
Kabocha’nın aralarında bir melez olması mümkündür. kabakgiller (geleneksel bal kabağı) ve Kabak maksimumu(geleneksel kabak türleri). Kabocha iyi bir jack-o-fener yapmayabilir, ancak tariflerde balkabağının yerini alabilir veya Japon usulü veya diğer balkabagi gibi hazırlanabilir.
yetiştirme
Yukarıda belirtildiği gibi, bu tür kabak, alanınız olan her yerde hemen hemen büyüyebilir. Buradaki anahtar kelime “uzay”. Saplarını desteklerin etrafına sarmak yerine dalları aracılığıyla tırmanan bir asma bitkisidir.
Toprağa yayılarak yetiştirilebilse de, onunla çok daha iyi şansım var ve bir çeşit destek üzerinde yetiştirirsem daha iyi biçimli meyveler alıyorum. Çitler, bir tip haline getirilmiş bambu kazıkları ve güvercin bezelye çalılarını budadıktan sonra geride kalan sapları kullandım. Bazı insanlar meyvenin bir çeşit ağ ile desteklenmesini tavsiye ediyor, ancak sapları için sağlam bir destek olduğu sürece saplarının kabocha meyvesini kolayca desteklediğini görüyorum. Dallar oldukça güçlüdür ve saracak bir şeyleri varsa, meyveyi yerden yüksekte tutarlar.
Kabocha güvercin bezelye saplarına tırmanıyor
(doğal kazıklar ve azotlu gübre –
hepsi bir arada). Sapların arasına örülen sicim verir
kabocha sarmaşıklarının tutunması için daha fazla yapı.
Kabocha sarmaşıkları kolayca 10 ila 15 fit uzunluğunda büyür, bu nedenle onları ne üzerinde büyütmeye karar verirseniz verin, alana ihtiyaçları vardır. Yayılmalarına izin vermeye karar verirseniz, onlara yayılmaları için bolca yer verin. Tek yıllık bitkilerdir, bu nedenle uzun süre herhangi bir yerde kalmazlar (bitki başına birkaç meyve ürettikten sonra ölme eğilimi gösterirler).
Toprak türü olarak çok özel olmasalar da zengin, iyi drene edilmiş toprakları tercih ederler. Baklagillerin geride bıraktığı azottan yararlanmak için bir fasulye mahsulünden sonra kabak ekin. Toprağı zenginleştirmek ve drenaj (doğal toprak kil ise) veya su tutma kapasitesi (kumluysa) ile iyileştirmek için elinizdeki kadar kompost kullanmak asla kötü bir fikir değildir. Gerçekten kimyasal gübre kullanma ihtiyacı hissediyorsanız, meyve veya sebzeler için dengeli bir gübre kullanın.
Tam güneş alan veya günde en az altı saat doğrudan güneş ışığı alan bir yer bulun. İyi hava sirkülasyonu olması da en iyisidir. Alt yapraklar kaçınılmaz olarak oldukça hırçınlaşacak, ama bu önemli değil, görmezden gelin.
Kabocha, diğer salatalık akrabaları gibi suyu sever ve gün ortasında solgun görünebilir. Bahçe yaptığım yerde, birkaç hafta yağmur yağmadığı sürece kabochamı sulamama gerek yok, ancak genel olarak, yağmur yağmadığı sürece haftada yaklaşık 1 inç su ile derinden sulayın.
Sağlam gövdeler, meyveyi eriyene kadar mükemmel bir şekilde tutma yeteneğine sahiptir.
olgunlaşırlar. Sadece destekleyici yapının güçlü olduğundan emin olun
.
Salatalık/kabak sebze ailesindeki diğer bitkiler gibi, önce erkek çiçekler belirir, ardından şurada burada bir erkekle dişiler gelir. Tozlayıcılara bağımlıdırlar, ancak tozlaşan böceklerimizin çoğu büyük sarı çiçeklere çekilir. Her ne sebeple olursa olsun sürekli böcek ilaçlayanlardansanız, buna bir son verin! Ya da en azından, ilaçladığınız her şeyin arı için güvenli olduğundan ve yalnızca kontrol etmek istediğiniz zararlıları hedef aldığından emin olun. Tüm böcekler kötü değildir ve bu bitkiler onlarsız üremez (eğer arı olmak ve dışarı çıkıp elle tozlaşmak istemiyorsanız). Bitkileriniz güzel çiçek açıyorsa ancak meyve sararıyor ve çapı bir inçten az olduğunda düşüyorsa, muhtemelen tozlaşma yapmıyordur.
Zararlılar ve Hastalıklar
Çoğu salatalık ve kabak akrabası gibi, kabocha da çeşitli böcek ve hastalık sorunlarına karşı hassastır. Bunların iyi bir özeti UH CTAHR bilgi bankası Web sayfasında bulunabilir (http://www.extento.hawaii.edu/kbase/crop/crops/squash.htm). Böcekler yaprak bitleri, yaprak böcekleri, yaprak madencileri, tripler ve beyaz sineklerdir. Sıcak hava genellikle daha fazla böcek sorununu teşvik eder.
Erkek çiçek (sıska gövdeye dikkat edin).
Kapalı dişi çiçek (şişmiş gövdeye dikkat edin). Şişmiş kısım sararırsa
ve düşer, çiçekler uygun şekilde tozlaşmamıştır. Eğer bir
hasat edilebilir kabak – başarı!
Doğal yaprak rengini hastalık sanmayın. Kabocha’nın doğal olarak
lekeli yapraklar.
Kabocha bitkileri için çeşitli mantarlar ve virüsler sorun olabilir. Bazıları yağışlı mevsimde daha fazla sorun yaratırken, bazıları kuru veya sıcak havalarda daha fazla sorun yaratır. Bazıları meyvede sorun yaratır, ancak çoğu yapraklara ve hatta bazen saplara saldırır.
Bazı haşereler ve hastalıklar kabocha’nın arada bir ortaya çıkmaya meyilli olmasına rağmen, bitkilerin mahsul üretmesini asla gerçekten durdurmadıklarını buldum. Bitkileri püskürtmeye veya işlemeye gerçekten gerek yoktur. Külleme ciddi bir sorun haline gelirse, soda yöntemi kullanılarak kolayca kontrol edilebilir.
Hasat
Kabocha, meyve çapı 6 ila 10 inç olduğunda olgunlaşır. Bazı kabocha yeşil kalır ve bazıları balkabağı portakalına döner. Bazıları her ikisinin karışımıdır. Ancak, rengi biraz donuklaştığında ve meyve dövüldüğünde içi boş bir ses çıkardığında ve gövde biraz buruştuğunda olgun olduklarını söyleyebilirsiniz.
Meyveleri asmadan kesin ve serin, iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Soğutmaya gerek yok. Kabuğu bozulmadığı sürece aylarca saklanacaklar. Yine de kesilip açıldıktan sonra hemen pişirin ve pişmiş olarak saklayın veya kesilen kısmı buzdolabında birkaç gün (en fazla) daha taze olarak saklayın.
Yemek pişirme
İyi kabocha ve balkabağı tariflerine sahip birçok Web sayfası var, bu yüzden buraya hiçbirini koymayacağım. Haşlanmış, tavada kızartılmış, tempura (derin yağda kızartılmış), salatalarda, ana yemek veya garnitür olarak kullanılabilirler. Kabuk yenilebilir ve genellikle estetik zevkinize bağlı olarak puanlanabilir veya bütün olarak bırakılabilir.  Açık bırakmak, pek çok kabak yemeğinde eksik olan güzel bir doku ekler. Kabocha yemekleri tuzlu, tatlı veya her ikisi de olabilir. Bunları çoğunlukla güveç veya fasulye veya diğer bahçe sebzeleriyle karıştırılmış çorbalar için kullanmaya geldim.
Tohumlar yenilebilir, çiğ veya kavrulmuş. Onları kızartırsanız, kavrulmuş kabak çekirdeği gibi davranın. Birkaç saat tuzlu suda bekletin, süzün ve kurulayın, bir kurabiye tepsisine eşit şekilde yayın ve 35-375 derecelik fırında hafifçe kızarana kadar kızartın, kızarmaları eşitlemek için bir veya iki kez karıştırın. Çekirdeğinin tamamını ya da açıp kırıp içini ay çekirdeği gibi yiyin.
Batı mutfağında çok daha az kullanılmasına rağmen, çiçek ve genç büyüme uçları da yenilebilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir