Kendi Chia’nızı Yetiştirin

Belirli bir yaştaysanız, chia evcil hayvanlarının reklamlarını hatırlarsınız – “kürklerini” büyütmek için tohumlarla yaydığınız o pişmiş toprak hayvan figürinleri. Ya da belki chia’yı sağlıklı bir smoothie ve salata diyetine eklenen en yeni şey olarak biliyorsunuzdur. Chia tohumları, küçük sağlık gıda mağazalarında ve büyük depo zincirlerinde ve aradaki her yerde bulunur.

Chia tohumları
chia, ada çayı hispanika, nane ailesinin (Lamiaceae) bir üyesidir ve en çok bilgelerle akrabadır. Küçük tohumlarından oldukça hızlı büyüyen bir yıllıktır. Bitkiler biraz ananas adaçayına benziyor ama daha dar bir yayılıma sahip ve biraz daha dik büyüyor. Yapraklar birbirinin karşısındadır ve bitkiler iki ila üç metre boyunda olduklarında yeşil çiçek dikenleri oluşmaya başlar. Sivri uçlar yaklaşık 2 ila 4 inç uzunluğa ulaştığında mavi veya beyaz (çoğunlukla mavi) çiçekler görünmeye başlar. Sivri uçlar 4 ila 8 inç uzunluğunda olabilir, en uzun olanlar genellikle bitkinin merkezinde ve yan sürgünler daha küçük sivri uçlarla. Çiçeklerin hepsi solduğunda, sivri uçlar açık ten rengine dönecektir.
Çiçekler, nane ailesindeki bitkiler için tipiktir.
Bitkilerin yetiştirilmesi çok kolaydır. Küçük tohumlar sıralar halinde ekilebilir veya bir yatak üzerine ince bir şekilde serpilebilir. Hemen sulanırsa toprakla örtmeye gerek yoktur. Tohumları karıştırmak için bir tırmık atabilirsiniz, ancak iyi bir sulama aynı şeyi yapacaktır. Sıralar halinde ekilirse, sıralar 2½ ila 3 fit aralıklı olmalıdır. Fideler filizlendikten ve 1 ila 2 inç boyunda olduklarında, 1½ ila 2 fit aralıklı son bir aralığa kadar inceltilmelidirler. Bir yatakta dağılmışsa, bitkiler her bitki arasında yaklaşık 1½ ila 2 fit olacak şekilde inceltilmelidir.

Çiçeklenmeye yeni başlayan bir chia bitkisi.
Çiçek sivri uçlarının çoğu aynı anda olgunlaşacaktır. Sivri uçların çoğu açık ten rengi bir renge kuruduktan sonra, tüm bitki hasat edilebilir. Daha genç olanları daha sonra olgunlaşmaya bırakan olgun sivri uçları alarak hasat mevsimlerini birkaç hafta uzatabilirsiniz, ancak ekstra tohum üretimi gerçekten ekstra çabaya değmez.
Öyleyse devam edin ve tüm pantolonu tabanın yakınında hasat edin ve bitkileri biraz daha, belki bir veya iki hafta daha olgunlaşması için iyi havalandırılmış, kuru bir alana baş aşağı asın. Çivileri kesin ve bir kaba koyun. Eldiven kullanarak meyveyi soyun, saplar dışındaki her şeyin kabın içine düştüğünden emin olun. Bu aşamada, her şeyi parçalamak için ellerinizi kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, hepsini parçalamak için bu el blenderlerinden birini kullanabilirsiniz (endişelenmeyin, tohumlar o kadar küçüktür ki blender onları kırmaz).
Tam çiçek açmış bir chis bitkisi.
Tohumların dibe düşmesini ve samanın yukarı çıkmasını sağlamak için kabın yanlarına hafifçe vurun. Mümkün olduğu kadar çok saman atın ve samanın çoğu gidene kadar tekrarlayın. Bu aşamada kalan samanı tohumlardan ayırmak biraz zorlaşabilir. Son ayırmayı yapmak için orta hızda bir fan kullanıyorum. Tohumları sığ bir kaba (yaklaşık 2 ila 3 inç kenarlı) koydum ve fana doğru hafifçe eğdim, belki de fandan 2 ila 3 fit uzağa. Tohumları havaya bir veya iki inç atın ve fan samanın çoğunu uçurmalıdır. Bazı tohumlar da uçup gidecek ama çoğu tekrar kabın içine düşecek.
Tüm başak hafif bir bronzluğa döndüğünde
hasat edilmelidirler
Kalan tek şey tohumlar olana kadar yukarıdaki işlemi birkaç kez tekrarlayın. Muhtemelen, hala biraz saman olacak, ancak bunlar sallanırsa tohumların üstüne çıkacak. Kalan saman elle alınabilir.
Bazı chia bitki tarafından düşen tohumlardan daha önce olduğu gibi aynı casusta tekrar büyüyebilir. Bunların bir sonraki üründe büyümesine izin verebilirsiniz, ancak sonunda güvenilir bir ürün elde etmek için yeniden dikmeniz gerekecektir. Chia’nın bahçenizde bir yabani ot haline gelme şansı çok az gibi görünüyor, ancak hasattan kısa bir süre sonra zaman zaman ortaya çıkabileceklerinin farkında olun.
Bir sonraki mahsulünüz için tohumların bir kısmını ayırın ve gerisini istediğiniz gibi kullanın. Chia tohumları, besin içeriği bakımından keten veya susam gibi diğer yenilebilir tohumlara benzer. Mevcut sağlık iddiaları kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır ve bazı ön sonuçlar umut verici olsa da, okuduğunuz her şeye inanmayın.
Tohumlar, diğer yiyeceklere tepesi olarak eklenebilir veya smoothie’lere, kahvaltılık gevreklere, enerji barlarına, yoğurda konabilir veya çiğ olarak tüketilebilir. Suya veya diğer sıvılara batırıldığında, chia tohumları sıvının ağırlığının 12 katına kadar emer. Chia bazlı içeceklere ayırt edici bir doku veren jel benzeri bir kaplama geliştirirler. Ayrıca bu şekilde öğütülebilir ve yenebilir veya ekmek ve diğer unlu mamuller haline getirilebilir.
Hasat ettiğiniz ve temizlenmiş tohumları hava geçirmez bir kapta saklayın.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir