Mükemmel Ev Bitkisi?

Son üç yıldır evimde bir tane var. Ondan önce de birkaç yıl önce benim dairemdeydi. Çoğu ev bitkisinin sağlıklı ve güzel görünmelerini sağlamak için arada bir dışarıda döndürülmesi gerekir (buradaki makaleye bakın). Ancak ZZ fabrikasının sağlıklı görünmesi ve sağlıklı olması için buna ihtiyacı yok gibi görünüyor.

“ZZ” nasıl bir isimdir?

Adı bilimsel adından geliyor Zamiokulkas zamiifolia. Aynı zamanda Zanzibar mücevheri, aroid palmiyesi, şişman çocuk ve sonsuzluk bitkisinin ortak adıyla da gider. Hollandalı yetiştiricilerin bu Afrika bitkisini seri üretmeye başladığı 1996 yılından bu yana gerçekten ticari olarak mevcuttu – ve 2000’li yıllardan itibaren ABD’de Şimdi ev bitkilerinin satıldığı çoğu yerde bulunabilir. Genellikle 4 inçlik saksılarda küçük başlangıç ​​ev bitkileri olarak veya daha iyi kurulmuş 6- veya 8 inçlik saksı bitkileri olarak bulunurlar. Ancak daha büyük boyutlu bitkiler için bazen çok pahalıya ödersiniz. Yayılmaları oldukça yavaştır ve 6 veya 8 inçlik bir tencereyi dolduracak boyuta gelmeleri birkaç yıl alabilir. Ve bir fidanlıkta büyüyen alan, bitkinin fiyatına aktarılan paraya mal olur.
yeşillik Zamia portoricensisPorto Riko’ya özgü bir sikad
ve üzerinde Koko Krater Botanik Bahçesi’nde büyüyen
Oahu’nun doğu tarafı. ZZ bitki yapraklarına benzerliğe dikkat edin.
ZZ, antoryum ve filodendron ile aynı bitki ailesindendir – Araceae veya aroid ailesi. İlk başta benzerliği görmek zor olabilir. Daha çok sulu bir sikad gibi görünüyor (dolayısıyla “özel sıfatı”zamiifolia” – yeşillik gibi Zamia, bir tür sikad). Ancak bir ZZ bitkisinin Araceae’ye üyeliği şüphesizdir. “Çiçekler” (aslında bir çiçek başak), Aroid bitki ailesinin tüm üyelerinin tipik spath ve spadix’ine sahiptir.

Yetiştirme Koşulları

Afrika’daki doğal habitatında mevsimlik yağışlı bölgelerde yetişir. Bu, yılın gerçek ıslak kısmı ve yılın geri kalanında oldukça kuru olduğu anlamına gelir. Bir ev bitkisi olarak, bir şey dışında oldukça bağışlayıcı görünüyor – aşırı sulama, su dolu topraklara neden olur. İyi drene edilmiş bir ortamınız varsa, kalbinizin içeriğine kadar su. Ev bitkileri için satılan tipik saksı karışımlarını kullanıyorsanız, sulamalar arasında ortamın kurumasını bekleyin.
Bir tencerede kapı dışında büyüyen. bu site doluyor
öğleden sonra günde iki ila üç saat güneş.
ZZ bitkisi küçük dozlarda tam güneş alabilir. Bütün gün tam güneşte büyümeyecek ama sabahları tam güneşte veya öğleden sonraları iyi. Evimin önünde (saksılarda) günde iki ila üç saat boyunca oldukça parlak öğleden sonra güneşi alan iki bitki var. Bu bitkiler, iç mekanda sahip olduğumdan daha kompakt, ama tamamen mutlular. Güneş ve rüzgar saksı karışımını iç mekandaki bitkiden daha hızlı kuruttuğu için biraz daha fazla sulama gerektirirler.
Bitkiler, düşük ışık koşullarında iç mekanlarda yavaş büyür. Çok küçük bir bitkiden başlıyorsanız bu biraz sinir bozucu olabilir, ancak makul bir boyuta ulaştıklarında çok arzu edilir. Bu yazının başında bahsettiğim bitki son dört yıldır aynı saksıda. Kabul, oldukça büyük bir saksı ve genişliğinden daha derin, ancak alanını aşması ve çok fazla bakıma ihtiyaç duyması konusunda endişelenmemek güzel.
Düşük ışık koşullarında, yaprakçıklar yaprak üzerinde biraz daha uzaktadır ve yaprakların kendileri daha uzun ve biraz sarkık olma eğilimindedir. Parlak ışıkta veya günün bir bölümünde tam güneş alan alanlarda, yaprakçıklar birbirine daha yakındır ve yapraklar dik durur.

Yayılma

Bitkilerim oldukça düzenli çiçek veriyor ama hiç meyvem olmadı. Ya tozlayıcı ortalıkta yok ya da bitkiler kendi kendine verimli değil. Bilmiyorum. Ancak bu bitkiden daha fazlasını yapmak için tohuma ihtiyacınız yok. Yaprağın bir kısmı tarafından çoğaltılabilen birkaç bitkiden biridir. Her yaprakçık, ana bitkiden çıkarılırsa ve nemli fakat ıslak olmayan saksı karışımına yerleştirilirse bir yumru kök üretecek ve ardından yaprakları koyacaktır. Yumruk yapraklarının üreme kabında görünmesi 6 ila 9 ay sürebilir. Bu aşamada bitkiler 4 inçlik saksılara yerleştirilebilir veya birkaç bitki daha büyük bir saksıda bir araya getirilerek biraz daha hızlı uygun büyüklükte bir houseplant elde edilebilir.
Saksı karışımına yerleştirilen ve nemli tutulan sadece bir broşür
verilen zaman içinde yeni bir bitki ile sonuçlanır.

Sabır ve düzenli sulama
Sonuçlar ortaya çıkan yeni yapraklar
oluşan yumrudan
broşürün tabanı. hakkında oldu
Bu broşürün yerleştirilmesinden bu yana 10 ay
tencerede.
ZZ bitki çiçeği açıldıktan hemen sonra. İçinde
zaman eğilecek ve yüzleşecek
zemin.
Çiçekler oldukça önemsizdir ve ilginçtir, ancak bitkinin güzelliğinden bir şey eklemeyin (veya eksiltmeyin). 2 ila 4 inç uzunluğundadırlar ve bitkinin tabanında ortaya çıkarlar ve kalmasına izin verilirse, saksı karışımını veya tencerenin kenarını hemen hemen kucaklamak için kıvrılır.

Zehir Söylentileri

Tüm aroidler gibi, ZZ bitkisi de kalsiyum oksilat kristallerine sahiptir. Bunlar, az pişmiş taro yerseniz ağzınızı kaşındıran kristallerin aynısıdır. Zehir? Hayır. Tahriş edici mi? Evet. Bu nedenle, bu ve diğer aroidleri evcil hayvanlardan ve ulaşılabilecek herhangi bir şeyi çiğnemeyi seven küçük çocuklardan uzak tutun.
Bu nedenle, az bakım gerektiren güzel bir yeşil bitki istiyorsanız – ve plastik veya ipek bir bitki düşüncesi sizi biraz rahatsız ediyorsa – eviniz veya ofisiniz için ZZ bitkisini düşünün.
İçeride veya dışarıda, ZZ bitkisi çekici bir saksı bitkisidir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir