muz kaptanı

Muz yapraklarının tuhaf davrandığını ve neler olduğunu merak ettiğini görmüş olabilirsiniz. Bir gün, bir fırtınada yırtılmaya bir şekilde direnen güzel yapraklarınız var ve ertesi gün yaprakların hepsi soyulmuş ve bir çeşit doğal süslemeler veya muz küpeleri gibi sarkan kısımlar var.

Muz kaptanı istilasının ilk belirtisi.
Bu muz yaprağı ruloları, ilk kez 1973’te Oahu’da Hawaii’de bulunan, yerli olmayan bir kelebek olan muz kaptanının larva veya tırtıllarının sonucudur. Umarım yanlışlıkla Guam’dan tanıtıldı. Hawaii’deki tüm muzları mahvetme potansiyeli vardı ama neyse ki muz kaptanının Hawaii’de haşereyi idare edilebilir sayılarda tutan bazı yırtıcıları var.
Bilimsel olarak muz kaptanı olarak bilinir erionota thraks muz yaprağı rulosu ve palmiye kırmızısı olarak da adlandırılır. Kesinlikle muz yapraklarını tercih etse de bazen hindistan cevizi avuçlarında da bulunabilir.  Tırtıllar oldukça büyüktür ve hayaletimsi, pudramsı beyazdır ve kıvrılmış yaprakların altından dökülen oldukça büyük tırtıllara (tırtıl kakası) sahiptir. Toprak oldukça sıkıştırılmadıkça veya yapraklar kaldırımdan sarkmadıkça, bu çürükleri yerde görmek zor olabilir.
Tırtıllar, daha sonra sarıya dönüşen parlak sarıdan turuncu-kırmızıya kadar yumurtalardan çıkar. Yumurtalar yaprakların alt yüzeyine tek tek yerleştirilir ve bazen kümeler halinde bulunurlar. Yumurtalar 5 ila 8 gün içinde açılır.
Kelebeğin kanatlarının üst kısmı çikolata kahvesi rengindedir ve ön kanatlarında üç adet açık sarı nokta vardır. Arka kanatlarda grimsi sarı bir saçak vardır. Kanatların alt kısmı üstten daha hafiftir ve gövde ve bacaklar, kanatlarla hemen hemen aynı renktedir. Genellikle kırmızı gözleri vardır, bu da ortak isimlerinden birine yol açar.
Muz kaptan tırtıl. Beyaz tozu not edin
tırtılın ürettiği şey.
Muz ve hindistan cevizine ek olarak, larva bambu, Manila keneviri ve diğer avuç içi, canna, cennet kuşu ve heliconia Türler. Yetişkinler, alanların etrafında uçarken ve çiçeklere inerken veya alacakaranlıkta orada burada bahçelerde uçarken görülebilir.
Hawaii’deki parazitler, muz kaptanını temelde kontrol altında tutuyor. Yumurta parazitleri var, Ooencyrtus erionatae, Anastatus spp. ve trikogramma spp., bir larva paraziti, Apanteles erionatae ve bir pupa paraziti Brachymeria obscurata sırasıyla. Bunlardan ikisi, Ooencyrtus erionatae ve Apanteles erionatae  özellikle muz kaptanını kontrol etmek ve işin büyük kısmını yapmak için getirildi.

Bu faydalı böcekler sayesinde muz bitkilerinizi korumak için herhangi bir kimyasal madde püskürtmenize gerek yoktur. Tabii ki, kendiniz bir biyolojik kontrol ajanı olabilirsiniz ve ilk kıvrılmış bir yaprak gördüğünüzde, içindeki tırtılı bulmak ve uygun gördüğünüz şekilde sefaletinizden çıkarmak için onu açabilirsiniz.
Sarılmış yapraklar üstte kapalı, altta açılır
Tırtıl, yemek yemek için yaprak tüplerini kullanır ve
kaynaklarını tüketirken yeni rulolar oluşturun.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir