Okinawan Ispanağı – Gynura bicolor

Mor formu.

Gerçekten ıspanak değil. Ortak adlarında “ıspanak” olan pek çok bitki vardır – çok yeşil, yapraklı sebzeler için her şeyi kapsayan bir isim gibi görünüyor. Ancak bu bitki, kolesterol ıspanağı, şafak dewa, tanrıların yaprakları, Mollucan ıspanağı, handama, gynura, hung-tsoi, mor ıspanak ve kırmızı sebze gibi bir dizi başka isimle gider. Kendi memleketlerinde çeşitli adları vardır.

Aynı zamanda birkaç bilimsel isim altında bilinmektedir – Gynura nepaliensis, G. procumbens ve G. krepioidler hepsi internette bulunur. Adı, Marie C. Neal’ın eski “In Gardens of Hawaii”nin bir güncellemesi olan “A Tropical Garden Flora”nın yazarlarından biri olan Bishop Museum’dan George Staples tarafından verilen adı kullanıyorum.
Bu ayçiçeği akrabası (Asteraceae), kuzeydoğu Hindistan’dan Nepal, Myanmar, güney Çin, Tayvan ve Japonya’ya kadar yerlidir. Çin, Tayvan, Japonya ve Okinawa dahil olmak üzere Doğu Asya’da yetiştirilmektedir. Hiç kimse kesin olarak bilmiyor ama Hawaii’nin Japonya ve Okinawa ile güçlü bağları var ama muhtemelen Hawaii’ye bu yerlerden birinden geldi.
Yeşil formu.

Hawaii’de ilk popüler hale geldiğinde büyük bir sıçrama yaptı. Bu yeşilin kolesterolü düşürdüğüne dair iddialar vardı (ve hala var). Bu nedenle isimlerden biri – kolesterol ıspanak. Google’da bir arama yaparsanız, hangi türün aslında “kolesterol bitkisi” olduğu konusunda bazı kafa karışıklıkları olsa da, bu iddialar hala yapılıyor ve hatta genişletiliyor. Japon ve Koreli araştırmacılar bu bitki hakkında bazı makaleler yayınlamış olsalar da, iddiaları destekleyen çok az bilimsel kanıt var. Ancak yeşil sebzeler bol miktarda vitamin içerir ve diyetinize dahil edildiğinde kesinlikle zarar vermez. Bu türün besleyici değeri hakkında da çok az bilgi var, ancak yine yeşil sebzeler genel olarak sizin için iyidir.

Bu türün iki formu mevcuttur. Üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi koyu mordan kırmızıya değişen yaprakları olan daha dekoratif tip veya her iki yüzeyi de açık yeşil yaprakları olan tip.
yetiştirme
Bu daha kolay çok yıllık yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Salatalar için yetiştirilen birçok bitki bir kerelik seçimdir ve daha fazla türde bitki yetiştirir. Okinawan ıspanağı, ektiğiniz her yerde gelişir ve size yıl boyunca bol miktarda yaprak sağlar.
Okinawa ıspanak çiçeği. Bunları kes
aldığınızdan emin olmak için onları gördüğünüzde
hasat için güzel sağlıklı yapraklar.

Okinawan ıspanağı, kilden silt ve kumlu topraklara kadar hemen hemen her toprak türünde büyüyecektir. pH’a da çok özel değildir, çok alkali topraklarda ve asidik topraklarda eşit derecede iyi performans gösterir.

Tam güneşte veya kısmi gölgede en iyi şekilde büyür. Yaz sıcağında bile tam gölgeyi sevmez. Ayrıca sıcağa oldukça dayanıklıdır ve çok fazla su gerektirmez ancak aşırı kuraklığa dayanıklı değildir. Kuru koşullarda ölmeyebilir, ancak yeni büyüme üretmeyi durdurur veya yapraklar zayıflayabilir ve düşebilir. Yine de sürekli doymuş toprakları tolere etmeyecektir. Toprak nemini nispeten sabit tutmak için kalın bir malç tabakası kullanın.
Okinawa ıspanağı ağır bir besleyici değildir. İlk ekimde iyi kompost kullanın ve özellikle kumlu topraklarda yılda bir kez bir kompost tabakası ekleyin. Kompost, bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ekleyecek ve ayrıca toprak nemini de düzenleyecektir.
Bu bitki yayılabilir, bu nedenle bir noktayı dikkatlice seçin veya düzenli olarak hasat etmeye veya budamaya hazır olun. Kaplama agresif değildir, ancak toprak yeterince nemliyse yayılan gövdeler köklenir. Kolayca çekilir ve kontrol altında tutmak için ciddi budama gerektirebilir. İyi budanmış bitkiler, çoğu yabani otu uzak tutacak kadar kalın büyür ve genellikle 1 ila 2 fit boyunda büyür.
Çiçekler Hawaii’de üretilir, ancak nadiren tohum üretilir. Yine de, çiçek açan dallarda yapraklar küçülmeye meyilli olduğundan, çiçek açan dalları kesmek en iyisidir. Ve yapraklar ve yeni sürgünler hasat edildiğinden, çiçeklenmeyi engellemek en iyisidir.
Açılmamış çiçek tomurcuğu.

Okinawan ıspanağı nispeten haşere içermez. Salyangozlar ona saldırabilir, ancak bu haşereleri uzak tutmak için en sevdiğiniz sümüklü böcek kontrol programını takip edin. Slug kontrolü hakkında buradan okuyun. Beyaz sinekler ve akarlar yaz sıcağında saldırabilir ve ara sıra burada ve orada bir yaprak madenci veya unlu böcek veya çekirge olabilir. Doğal yırtıcıların onları kontrol altında tutacağını ya da güzel bir sert budamanın akar popülasyonlarını azaltacağını ve bitkinin dışarı çıkmasına izin vereceğini düşünerek bu zararlılardan hiçbirini tedavi etme zahmetine girmedim.

Bu bitkiler, pantalon fidanlıklarında ve sebze bitkilerinin satıldığı her yerde oldukça düzenli olarak bulunur. Ama aynı zamanda kesimlerden de çok kolaydır. Nemli topraklarınız varsa, kesimleri doğrudan büyümelerini istediğiniz bahçeye yapıştırın. Veya çelikleri bir bardak suya yapıştırın, köklerin oluşması için birkaç hafta bekleyin ve ardından bunları bahçeye dikin ve yeni bitkileri iyice yerleşene kadar nemli tutun.
Düşük yetiştiği için yenilebilir bir zemin örtüsü olarak veya daha büyük sebze yataklarının kenarlarında kullanılabilir. Veya patlıcan, lahana veya yaka gibi daha uzun bitkilerin altında yetiştirin. Bitkilerimi birbirine karıştırmayı severim ve bu süs sebzesi toprağı kapalı tutacak iyi bir dolgu maddesidir.
Okinawan ıspanağı, konteyner bahçeciliğine çok uyarlanabilir ve hatta bol miktarda parlak ve hatta doğrudan güneş ışığı alan bir pencere pervazında bile gayet iyi. Apartman sakinleri, penceredeki bir veya iki bitkiden hemen hemen her gün taze salata malzemeleri alabilirler.
Red Bore lahana ile bir bahçe yatağında büyüyen mor tip.
Yukarıda mor, aşağıda mor.

Hasat ve Kullanım

Yapraklar ve yeni sürgünler hasat edilir. Sapları kesmek en iyisidir, yaprakları bitkiden sadece yaprakları çekmek yerine bu kesilmiş saplardan çeker. Yaprakları bitkiden çekebilirsin, sorun değil, ama ne kadar çok budaırsan, o kadar çok yan sürgün alırsın ve çiçeklenme olasılığın o kadar azalır. Bu nedenle, taze bir büyüme kaynağı sağlamak için hasat ederken bitkiyi düzeltin ve şekillendirin.
Her ikisi de mükemmel bir şekilde yenilebilir olsa da, genç yapraklar yaşlı yapraklardan daha lezzetlidir. Genç yaprakları çiğ olarak diğer yeşilliklerle karıştırarak salatalarda kullanın. Mor yapraklı türü salataya güzel bir renk katar. Bu şekilde yemeye eğilimliyim, ama sonra çok fazla salata yiyorum. Mor tip, yeşil tipten daha güçlü bir tada sahiptir.
Yapraklar ve genç sürgün uçları pişirilebilir. Buğulayın, kızartın, tempura yapın veya çorbalara, yahnilere veya herhangi bir şeye ekleyin ve pişmiş yeşillikleri kullanın. Bamyaya benzer bir kıvamdan rahatsız değilseniz, bu yeşillikleri pişirme işleminin en sonunda ekleyin veya tavada kızartma gibi hızlı pişirme yöntemini kullanın. Aşırı pişirildiğinde Okinawa ıspanağı oldukça sümüksü bir doku alabilir. Mor çeşidi pişirildiğinde rengini kaybeder.
Okinawan ıspanağı, son zamanlardaki yeşil içecek modasına da çok yakışıyor. Diğer yeşilliklerle sıkılabilir veya bir smoothie’ye karıştırılabilir. Nispeten hafif aroması, herhangi bir sayıda yeşil içecek tarifinde lezzetlidir, ancak herhangi bir zamanda çok fazla meyve suyu sıkılırsa biraz köpüklenme eğilimi gösterebilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir