`Ōlena – Zerdeçal için Hawai

Neden hemen hemen tüm dünyada bilinen bir baharat için Hawai adı var? Zerdeçalın Hawaii’de bulunmasının ve Hawai ismine sahip olmasının mükemmel nedeni, “kano bitkilerinden” biri olmasıdır. Kano bitkileri, orijinal Polinezyalılarla birlikte Hawaii’ye getirilen bitkilerdir.
Gerçek çiçekler süs diş tellerinden dışarı çıkar.
Hawaiililer buna der ‘olena. İngilizce’de zerdeçal olarak bilinir. Hindistan’da, muhtemel kökeni denir haldi. Botanikçiler buna zerdeçal ve zencefil ve heliconia, Zingiberaceae ile aynı ailedendir. Hawaii’de kış mevsiminde uykuda kalan otsu bir bitkidir.
Muz gibi, zerdeçal da insana bağımlı bir bitkidir. Yani tohumla çoğalmaz, sadece vejetatif olarak yayılabilir. Ancak, zencefil gibi, köksaplardan kolayca yayılır. Daha sonra bunun hakkında.
`Ōlena Hala Hawaii’de yetiştirilmektedir, hatta bazı çiftçiler tarafından ticari olarak yetiştirilmektedir. Molokai, Maui ve Büyük Ada’daki eski ekim alanlarında “vahşi” olarak bulunabilir. Son gönderideki ‘awapuhi’nin aksine, doğallaşmadı veya ekimden yayılmadı.
 

Yeni bir ekim‘olena.
Güzel görünümlü bir bitkidir. Yapraklar yeraltı rizomlarından büyür. Boyları 1,5 ila 5 fit arasında değişir. Yeni ekilen kümelerin genellikle daha kısa boyutta olduğunu ve daha uzun süredir kurulmuş bitkilerin yaklaşık 5 fit boyunda yapraklar gönderdiğini buldum. Yaprak bıçaklarının kendileri 1 ila 1,5 fit uzunluğunda ve 3 ila 7 inç genişliğindedir, genellikle kendi üzerine hafifçe kıvrılarak biraz daha ince görünmesini sağlar. Dokunulduğunda pürüzsüzdürler (tüy yoktur) ve dokulu bir görünüm veren belirgin paralel damarlara sahiptirler. Genellikle açık yeşil renktedirler.
Çiçek salkımları yaprakların ortasından çıkar. Silindir şeklindedirler ve silindirin tepesinde çok beyaz veya pembemsi pembe ve silindirin tabanında yeşil olan gevşek açık diş tellerinden yapılmıştır. Gerçek çiçekler bu yeşil ayraçlardan dışarı çıkar ve tüp şeklindedir, genellikle sarı bir merkezle beyazdır ve tüpün ağzından aşağıya doğru bakan iki “diş” vardır.  Çiçeklerin erkek ve dişi kısımları olmasına rağmen meyveler asla oluşmaz.
Tüm toprak üstü kısımlar, bu bitkinin yetiştirilmesinin ana sebebi olan rizomlardan gelir. Bunlar yenilebilir zencefil rizomlarının daha küçük versiyonlarına benziyor. Koyu ten rengi bir dış tabakaya sahiptirler ve oldukça dallıdırlar. “Parmaklar” veya dallar bir ila üç inç uzunluğunda ve yaklaşık yarım inç çapındadır. Kesildiğinde veya kırıldığında, içi koyu sarı, turuncu veya kırmızımsı bir turuncudur. Yatay olarak büyüyen yenilebilir zencefilin aksine, ‘olena parmaklar aşağı bakacak şekilde dikey olarak büyür.

Yeraltı kısımlarına genellikle “kök” denilse de, bunlar aslında rizomlardır. Rizomlar yeraltı saplarıdır. Gerçek kökler düz beyazdır ve rizomlardan gelir. Hasat edilen rizomlardan fırçalanmalı, kesilmeli veya yırtılmalıdır.
`Ōlena yaprak döken. Hawaii’de rizomlardan Mart civarında çıkar ve Eylül veya Ekim’de ölür. ` gibi çokawapuhibu şekilde ve benzer bir büyüme mevsimi var. Yukarıdaki “rizomlar saptır” ifadesine geri dönersek, yer üstü kısımlarının öldüğü zaman bunun yaprak döken ağaçlar veya çalıların yapraklarını kaybedip hareketsiz kalmasına çok benzer olduğunu görebilirsiniz.
Yani bu bizi nasıl geri getiriyor ‘olena yayılır – gövde kesimlerinden. Rizomlar, en az bir büyüme noktası veya tomurcuk ile 1 ila 2 inç uzunluğunda parçalara kesilir veya kırılır. Bunlar doğrudan büyüyecekleri yere ekilir veya saksılarda başlar ve daha sonra bahçeye nakledilir. Ocak veya Şubat ayında ekilirlerse, kurulu bir kümeye benzer şekilde yapraklar Mart ayında ortaya çıkacaktır.
 

Çiçek salkımları oldukça dekoratif ve
eski kümelerde daha fazla sayıda.
`Ōlena tam güneşte kısmi gölgede büyür. Tam benekli gölgeyi tolere edebilir, ancak en az birkaç saat doğrudan güneşi tercih eder. Tam güneşte yetiştirilirse, köklerinin sürekli nemli olmasını, ancak ıslak olmamasını tercih eder. Su dolu topraklar rizomları çürütür ve bitkiyi öldürür. Çok ağır topraklar rizomların bodurlaşmasına veya şekil bozukluğuna neden olur. İdeal toprak, iyi drene edilmiş, nemli bir balçıktır. Organik malç, hem iyi bir balçık oluşturmak hem de toprak nemini korumak için iyi bir fikirdir.
Bir köksap herhangi bir zamanda hasat edilebilmesine rağmen, tüm kümeleri üst kısımlar öldükten hemen sonra hasat etmek en iyisidir. Tüm rizomlar kazılıp ayrılabilir veya bir kümenin sadece kısımları hasat edilebilir. Her şey otun ne kadarını kullanmak, arkadaşlarınızla paylaşmak veya satmak istediğinize bağlıdır.
`Ōlena taze olarak kullanılabilir veya daha sık olarak kuru toz olarak kullanılır. Zerdeçal tozu yapmak için, rizomlar yarım saat kadar kaynatılır, güneşte veya kurutucuda iyice kurutulur ve ardından toz haline getirilir. Bu, bakkalın baharat bölümünde en sık bulunan bitkinin şeklidir.
En iyi bilinen mutfak kullanımı körilerdir. Sarı veya turuncu renginin yanı sıra kendine has bir lezzet katar. Köri tozu, genellikle aşağıdakilerden oluşan bir baharat karışımıdır. ‘olena(zerdeçal), kişniş, kimyon tohumu, çemen tohumu, kırmızı biber, hardal tohumu, karabiber ve tuz. Ancak taze rizomlar yemeklere eklenebilir ve hatta yapraklar bile bazen nihai ürüne bir lezzet katmak için pişirmeden önce eti sarmak için kullanılır.
Rizomlar, yaprakların tabanında toprağa dikey olarak büyür.
`Ōlena tüm dünyada tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Antibakteriyel özellikleri ile bilinir ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme etkinliği konusunda birçok iddia vardır. Bu iddiaların bazıları etkinlikleri için araştırılıyor ve bazıları batı tıbbı tarafından doğrulanmadı. Bu bir sağlık blogu değil, bu yüzden yapmayacağım  bu ayrıntılardan herhangi birine girin.
`Ōlena saksıda yetiştirilebilir. En az 5 galonluk bir tencereye ihtiyaçları vardır ve yaprak döken doğası dikkate alınmalıdır. Örneğin, yıl boyunca dekoratif olmayacak. Ayrıca, saksılardaki toprak, topraktaki topraklardan daha fazla kuruma eğilimindedir, bu nedenle saksı ortamının asla çok kuru olmadığından emin olmak için özen gösterilmelidir. Bitkiler uykudayken bile, rizomların solup kurumaması için saksılar zaman zaman sulanmalıdır.
Ayrıca bir çiçek yatağında süs dikimleri yaparlar. Ama yine de, onların yaprak döken doğasının dikkate alınması gerekiyor. Uykuda olduklarında, yatağı çekici tutmak için yeraltı rizomlarının üzerine sığ köklü yıllıklar ekilebilir. Kümelerin çapı zamanla büyüyecek ve bunun da dikkate alınması gerekiyor. Onları kontrol altında tutmak için her iki veya üç yılda bir inceltmek veya yeniden dikmek en iyisi olabilir.

sarı merkez bir‘olena köksap.
Ölmek ya da hastalanmak değil, sadece uykuda.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir