Rattail Turp

İsim kulağa iştah açıcı olmaktan başka bir şey gelmiyor, ancak tanımlayıcıyı görmezden gelin ve “turp” kısmına konsantre olun. Turp hayranıysanız, bunları cephaneliğinize ekleyin. Değilse, her iki kelime de iştah açıcı değildir ve bu girdinin geri kalanını görmezden gelebilirsiniz.
Çoğu insan turp denince aklına yenilebilir kök gelir. Hawaii’de ilk düşünce muhtemelen daikon ve belki de garnitür olarak veya salataya dilimlenmiş kırmızı veya kırmızı ve beyaz küçük küre turplarıdır. Ancak çıngıraklı turp yenilebilir kökler için değil, meyveler (baklalar) için yetiştirilir. Tüm turplar yenilebilir kapsüller üretir, ancak rattail turp daha büyük, daha etli ve daha lezzetli meyveler için yetiştirilmiştir.
taksonomi
Bu turpun nasıl sınıflandırılacağı konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Entegre Taksonomik Bilgi Sistemi web sayfasına göre, kültür turpları (küre, daikon, rattail) için kabul edilebilir tek bilimsel isim, Raphanus sativus (eş anlamlısı ile Raphanus raphanistrum var. sativus). Ancak bazı taksonomistler, çıngıraklı turp R. kaudatus. “Caudatus” veya “caudata” taksonomidir – uzun kuyruk için konuşur. Diğer taksonomistler, kamış turpunu bir Caudatus Grubu çeşidine koydu.
Beyaz çiçekler.
Çoğu çıngıraklı turp, açık tozlanan ve önceki mahsulden toplanan tohumlardan yetiştirilen miras sebzelerdir. Bu tür tohumlardan yetiştirildiğinde meyveler değişkendir. Çok uzun ve sıska, kısa ve bodur, açık yeşil, kırmızı veya tamamen kırmızı (gerçekten morumsu) olabilirler.
yetiştirme
Küçük küre turplarını yetiştiren bahçıvanların bir şikayeti, kök üretimi pahasına ısıyı ve cıvatayı (çiçeğe gitme) oldukça hızlı bir şekilde alamamalarıdır. Rattail turp, daikon ve küre turpları gibi yenilebilir kökler üretmez ve çimlendikten çok kısa bir süre sonra civatalanırlar – bu durumda iyi bir şey.
Soluk pembe bir allık ile çiçekler.
Bu turpları istediğiniz yere doğrudan tohumlayın ve çıktıklarında yaklaşık 12 ila 15 inç arayla inceltin. Çiçek sapları yakında ortaya çıkar ve 4 ila 6 fit boyunda büyür. Çok güçlü sapları yoktur ve devrilme eğilimi gösterirler, bu nedenle ya her bir sapı kazıyın, domates kafesleriyle kafesleyin ya da merkezi bir kafese bağlayın. Alternatif olarak, hasadı biraz daha zorlaştırsa da devrilmelerine izin verebilirsiniz.
Rattail turplar toprağa özgü değildir. Çoğu bahçe toprağında büyürler ve ağır besleyiciler değildirler, ancak hızlı yetiştiricilerdir, bu nedenle ek kompost veya hafif genel amaçlı gübrelerden faydalanırlar. Yine de ticari gübrelerle aşırıya kaçmayın. Çevre için harika değildir ve çiçeklerden daha fazla bitki örtüsünü teşvik edebilir.
Rattail turp da çok fazla sulamaya ihtiyaç duymaz. Çoğu toprak türü için haftada bir inç bunu yapmalıdır. Bu turplar aslında kuraklığa oldukça dayanıklıdır, ancak daha kuru koşullarda daha güçlü tatlara sahip olabilirler. Lezzet tercihlerinize bağlı olarak bu iyi veya kötü bir şey olabilir.

Pembe çiçekler.
Beyaz, pembe veya mor çiçekler hemen görünecek, ardından baklalar gelecek. Yukarıda belirtildiği gibi, aynı anda birkaç bitkiniz varsa, bazı değişkenlikler olabilir. Bunlar bal arıları, uçan sinekler, kelebekler ve güveler gibi tozlayıcılar için çok çekicidir. Çok sayıda bakla istemeseniz bile, bunlar, tozlayıcıya bağımlı diğer ekinleriniz için bir tozlayıcı cezbedici olarak bahçede oraya buraya dağılmış iyi bitkilerdir.
Bir bitki bol miktarda bakla ürettiği için ekimi şaşırtmak iyidir. Sürekli bir turp kapsülü kaynağınız olduğundan emin olmak için her ay yeni bir parti başlatın. Kuraklık ve ısı toleransları, her bir bitki birkaç aydan fazla sürmeyecek olsa da, onları yıl boyunca bahçede bulundurmak için ideal kılar. Baklaları düzenli olarak hasat ederek ve hiçbir baklanın olgunlaşmasına izin vermeyerek bireylerin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Uzun sıska baklalar.
Daha şişman, daha kısa baklalar.
Kısa, bodur bölmeler.

Gelecekteki ekim için tohumları saklamak istiyorsanız, tohumları toplamak için bir veya iki bitki üzerinde birkaç baklanın olgunlaşmasına izin vermek iyidir. Sadece başka hiçbir Brassicaceae familyasının, özellikle rattail olmayan turpların aynı anda çiçek açmadığından emin olun. Rattail olmayan türlerle melezlenecekler ve sonraki mahsuller büyük sulu baklalar üretemeyebilir veya daha az arzu edilen tatlara sahip olacaktır. Veya enerjilerini kapsüller yerine kök üretmeye vermeye başlayabilirler.

hasat
Rattail turpları şişmiş kökler üretmez.
Genel kural, herhangi bir kapsülün bir kalemden daha kalın olmasına izin vermemektir. Türüne bağlı olarak, sadece bir inç veya daha uzun veya 6 veya 7 inç uzunluğa kadar bu aşamaya ulaşabilirler. Daha fazla lifli mahsul ve daha az hoş bir yemek deneyimi ile çok daha kalın sonuçlar almalarına izin vermek.
Bitkiler üretmeye başladığında, her gün veya en az iki günde bir hasat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle, bunlardan çok fazla istemiyorsanız, aynı anda çok fazla bitki bulundurmamak akıllıca olacaktır. İki veya üç bitki, dört kişilik bir ailenin düzenli olarak yemesi için yeterli turp baklası sağlayacaktır.
Hasat edilen baklalar, buzdolabının sebzeliğinde plastik bir torbada saklanarak birkaç gün taze kalacaktır. Soğutulmazlarsa yaklaşık bir gün taze kalacaklar, mutlaka kötüleşmeyecekler ama zamanla solacaklar.

Bal arıları ve diğer tozlayıcılar çiçeklere çekilir
çıngıraklı turp.
Yemek yiyor
Diğer turpların çoğunda yaptığınız gibi çıngıraklı turp kullanın. Tipik turp aromasını eklemek için taze baklaları salataya doğrayın. Herhangi bir turp turşusu veya buzdolabı turşusu tarifi kullanarak turşu yapın (diğer Web sitelerinde bol miktarda bulunur).  Pişirilebilirler, ancak lezzetlerinin bir kısmını veya tamamını kaybederler ve fazla pişirmek hoş gevrekliği alacaktır. Kızartmaya, çorbaya veya yahnilere eklenirlerse, bunları pişirme işleminin en sonunda ekleyin.
Daldırma için bir sebze tabağına ekleyin. Çoğu insan, bir çeşit yeşil fasulye olduklarını düşünerek onları tanımayacaktır. İyi bir konuşma başlatıcısı yapar.
Birkaç bitki yetiştirildiğinde çok çeşitli bakla türleri üretilir.
miras tohumlarından.
Rattail turp buzdolabı turşusu.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir