Salyangozları ve Diğer Şeyleri Tanımlama

Bazen gerçekten neyle uğraştığını bilmen gerekir. Doğru insanları tanımadığınız veya doğru kaynaklara sahip olmadığınız sürece Hawaii’deki sümüklü böcekleri, böcekleri ve hatta bitkileri tanımlamaya yardımcı olmak zor olabilir.

Salyangozlar buna iyi bir örnektir. Bahçenizdeki kesin sümüklü böcek türünü bulmaya çalışmak önemli görünmeyebilir. Ne de olsa sümüklü böcek kontrolü hakkında bir makale yazdım ve türe özgü ayrıntılara girmedim. ve çoğunlukla, türü ne olursa olsun sümüklü böcekleri kontrol etmekle başa çıkabilirsiniz. Ancak düşmanınızı tanımakla ilgili eski bir atasözü vardır ve düşmanınızın güçlü yanlarını, zayıf yönlerini ve saklanma yerlerini bilmek, savaşı kazanmaya başlamak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Artık o iğrenç sümüklü böcekleri türlerle özdeşleştirmenize ve ihtiyacınız olan bilgilerle kendinizi silahlandırmanıza yardımcı olacak uygun bir Web sitesi var. Starr Çevre tarafından hazırlanan “Hawaii’deki Salyangozlar” Web Sayfasında (http://www.starrenvironmental.com/flickr/slugs/) her türün güzel fotoğrafları var. Ayrıca her tür için tüm cesur ayrıntıları içeren bir Web sayfalarına sahipler. Daha da fazla fotoğraf bulmak için “Flikr” veya “Google” bağlantılarına tıklayın.

“Kimlik Araçları”na tıklayın ve sizi sümüklü böcek hakkında bir bilgi sayfasına götürür. Bilgi notu aşağıdaki başlıklara sahiptir:

  • Aile
  • Türler
  • Yaygın isim
  • Tanım
  • Yerel Aralık
  • Dağıtım
  • Ekoloji
  • Eş anlamlı
  • Referanslar
Sayfadaki her sümüklü böcek türü için Wikipedia girişlerine bir bağlantı da vardır.

Web sitesindeki bilgilere dayanarak, bahçemdeki salyangozların büyük çoğunluğunun fasulye salyangozu olduğunu anladım (Sarasinula plebeia)ve tropikal deri yapraklı sümüklü böcek (Laevicaulis alte). Bu bilgiyle donanmış olarak, fasulye salyangozunun toprakta 3 fit derinliğe kadar saklanabileceğini ve hermafrodit olduklarını biliyorum. Toprağımı çevirdiğimde veya tatlı patateslerimi kazarken onları neden sık sık gördüğümü ve özellikle kurak mevsimde tüm kontrol çabalarımdan kaçıyor gibi göründüklerini açıklıyor (orada derinlerde saklanıyorlar). Deri yapraklı sümüklü böcekler ılık yağmurlu havalarda çoğalırlar, bu yüzden sayılarını düşük tutmak için ekstra gayret göstermem gerekir.

Forest ve Kim Starr harika bir kaynaktır ve bilgilerinin çoğunu Web’de ücretsiz olarak sunarlar. Resim siteleri var 🙁Hawaii Bitkileri,Hawaii Kuşları veHawaii Böcekleri), çok yararlı tanımlama hizmetleri (Hawaii Bitki Kimliği,Hawaii Böcek Kimliği) ve sümüklü böcek tanımlama kılavuzlarına ek olarak bir güve kimlik kılavuzuna da sahiptirler (Hawaii Sphingid Moths – Sphinxmoths, Hawkmoths ve Hornworms) ve sürüngen sayfaları da (Hawaii’deki Herps). Bu iki uzmanın ne zaman uyuyacak zaman bulduğundan emin değilim.

Hawaii tanımlama servislerinin bitkileri ve böcekleri, resimlerinizi yükleyebileceğiniz bir üs olarak Flikr’ı kullanır ve onlar veya sitenin diğer üyeleri size bir kimlik verecektir. Tam türe ulaşamazlarsa, genellikle onu Cins’e alabilirler ve diğer her şey başarısız olursa, genellikle daha fazla dedektiflik görevine giden yolda size yardımcı olması için en azından Aile’ye götürürler.


Tanımlama için resimler yüklerken, ne kadar fazla bilgi sağlanırsa o kadar iyidir. Fotoğrafın çekildiği yer (en azından ada) ve durum (yol boyunca, yürüyüş parkurunda, evinizin duvarlarına tırmanmak vb.) de fotoğrafın tanımlanmasına yardımcı olacaktır. Bitkileri çiçeklerinden (ve bazen meyvelerinden) ayırt etmek en kolay yoldur, ancak bitkiyi çiçek açamazsanız, yaprakların, dalların ve bitkinin tamamının yakından görüldüğü resimler ipucu verebilir. Böcekler için, mümkün olduğu kadar çok vücut parçasını açığa çıkarmaya çalışın. Böcekleri iyi fotoğraflamak zor olabilir (çekim için düğmeye bastığınız anda zıplamayı veya uçmayı severler) ve çoğu küçüktür veya herhangi bir anda yalnızca bir kısmını görürsünüz. Bazen türler yalnızca gizli vücut kısımlarıyla tanımlanabilir, bu nedenle böceklerin %100 tanımlanmasını beklemeyin. Aile ya da Düzen, uzmanların bir ya da iki fotoğraftan görebileceği kadar yakın olabilir.


Bu nedenle, bir dahaki sefere tanımlanmış bir şeye ihtiyacınız olduğunda, Hawaii çevre dünyasının Starrs’ını aklınızda tutun ve Web sitelerine göz atın.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir