‘Ūlei (Osteomeles anthyllidifolia)

Geniş bir alan veya eğim için nispeten az bakım gerektiren bir zemin örtüsü arıyorsanız, cevabınız ‘ūlei olabilir.
Gül ailesinin (Rosaceae) bu üyesi Hawaii dilinde eluehe veya u’ulei olarak da bilinir. Wikipedia ayrıca İngilizce’de Hawaii gülü veya Hawaii alıç olarak bilindiğini söylüyor ama hiç kimsenin bu isimleri kullandığını duymadım. Çoğu insan buna ‘ūlei’ der.
Tanım
Bu yerli bir türdür, yani Hawaii’ye ve aynı zamanda dünyanın diğer bölgelerine (Cook Adaları ve Tonga) özgüdür. Hawaii’de vahşi doğada, Ni’ihau ve Kaho’olawe hariç tüm ana Hawaii adalarında, kıyı kayalıkları, açık lav alanları, kuru çalılıklar ve kuru (50 inçten az yağış) dahil olmak üzere çeşitli habitatlarda bulunabilir. yıllık) ila mesic (yılda 50 ila 100 inç yağış) ormanları.
Genç meyve.
Genellikle zemin boyunca yayılan ve birçok dalın 3 ila 4 fit yüksekliğe kadar büyüdüğü bir çalıdır. Yaklaşık 9 fit yüksekliğe kadar dik olarak büyüyebilir, ancak bu daha az yaygındır ve muhtemelen stres faktörlerinden (yabani toynaklılarla gezinme veya makul budama gibi) belirli popülasyonlara özgü olabilir. Saplar 15 fit uzunluğa kadar büyür, bu nedenle tamamen olgunlaşmış bir bitki muhtemelen 700 fit karelik bir alanı kaplayabilir, ancak her bitkinin ekimden sonra yılda yaklaşık 100 ila 200 fit kare kaplaması daha gerçekçidir.
Saplar grimsi, ince bir kabukla kaplıdır ve yapraklar çok sayıda küçük yaprakçıktan oluşur. Yapraklar ¾ inç ila 2¾ inç uzunluğundadır, 15 ila 25 broşürün her biri ⅓ ila ⅔ inç uzunluğunda ve 1/10inci¼ inç genişliğe kadar. Yapraklar olgunlaştıklarında parlak, koyu yeşil ve parlak, gençken açık, limon yeşili. Yaprakların alt tarafları çok hafif tüylüdür.
Yapraklar, broşürleri gösteriyor.
Çok çekici beyaz çiçek salkımları, tüm yıl boyunca çiçeklerin serpilmesiyle birlikte kış sonundan ilkbahara kadar bolca üretilir. Her bir çiçek kümesinde 3 ila 6 çiçek bulunur ve bunlar 10 ila 30 çiçekli daha büyük salkımlar halinde gruplandırılır. Her çiçek yaklaşık Çapı ¼ ila ½ inç, beş taç yaprağı ve çiçeğin merkezini işaretleyen çok sayıda organ. Bu çiçekler bal arıları ve diğer tozlayıcılar için oldukça çekicidir.
Çiçekleri beyaz, etli meyve salkımları takip eder. Meyvenin eti beyaz veya mor renktedir. Meyveler gençken yeşildir ve hafif tüylüdür ve olgunlaştıklarında çok daha az veya pürüzsüzdür. Her meyvede birkaç sert tohum vardır. Tohumlar sarımsı ila bronz renkli ve yaklaşık yağlı rezene tohumları büyüklüğünde (ve çok daha sert).
Manzarada
‘Ūlei ön bahçenin bir köşesinde, bir yamaçta, uhaloa ile karıştırılmış.
‘Ūlei vahşi doğada diğer bitkilerle rekabet edebilir ve genellikle bozulmuş ormanlarda bulunur, bazen geriye kalan birkaç yerli bitkiden biridir. Kendi üzerine yayıldığı ve yapraklarla kaplı olduğu için, ‘ūlei yabani otlarla çok iyi rekabet eder ve genellikle oldukça yabani otlardan arındırılmışsa iyi kurulmuş bir bitkidir.
Bu yoğun büyüme habitatı, ‘ūlei’yi uzun bir zemin örtüsü olarak geniş zemin alanlarını kaplamak için ideal kılar. İstenilen alanla sınırlı kalması için budama yapılabilir veya yayılıp yayılmasına izin verilebilir. Bir kez kurulduktan sonra yamaçlarda çok iyi çalışır ve yayılan gövdeler nemli toprağa dokunurlarsa köklenebildiğinden, yamaçların erozyonunu durdurmakta çok iyidirler.
‘Ūlei bir kaya duvarın tepesinde.
‘Ūlei’nin yerleşmesi biraz zaman alıyor. Aşırı hızlı büyümez, bu nedenle bazı yabancı ot bakımı gereklidir. Bitki, iyi bir zemin kaplaması elde etmek için ofset sıralarda 4 ila 5 fit aralıklarla yerleştirilmelidir. Tam toprak örtüsünün elde edilmesi 8 aydan bir yıla kadar sürebilir, ancak bitkileri bu mesafeden yerleştirmek, zaman zaman kenarlarda ara sıra budama dışında çok az bakım ile güzel bir yoğun kapsama alanı sağlayacaktır.
‘Ūlei, bir espalier olarak bir duvarı büyütmek için eğitilebilir veya kısa ila orta boy bir çitin içine budanabilir. Bir kaya veya kül blok duvar terasının üstünde veya yürüyüş yolları veya apartman, kat mülkiyeti veya otel gibi sıralanan daha büyük ekicilerde çok güzel çalışır.  lanai. İnce yapraklar manzaraya yumuşatıcı bir etki verir.
Bir kez kurulduktan sonra ‘ūlei oldukça kuraklığa toleranslıdır. Kumdan kile kadar çeşitli toprak türlerine uyarlanabilir ve çok az veya hiç gübre gerektirmez.
Geleneksel Kullanımlar
üzerinde Koan Outdoor Circle bahçesinde bir çit olarak ‘Ūlei
Hawaii adası.
‘Ūlei çok sert, esnek bir ahşaba sahiptir. Hawaiililer bu nitelikleri çeşitli şekillerde kullandılar. Kazma çubukları yapmak için büyük, eski dallar ve gövdeler kullanıldı (‘ÖÖ), balık mızrakları ve ‘uk’ adı verilen bir müzik aletiēkē.
‘Ukēkē, 15 inç ila 2 fit uzunluğunda ve yaklaşık 1 inç uzunluğunda, çeşitli müzikal yay veya ağız arpıdır.½ inç genişliğinde, bir ucundaki deliklerden iki veya üç ip geçirilmiş. Teller tıngırdatıldı ve ağız bir rezonans odası görevi gördü. Ortaya çıkan ses, önerilen konuşmayı ve eğitimli kişilerin “dili” anlayabilmesini sağladı. Bazen bir partneri romantize etmek için kullanıldı.
‘Ūlei balıkçılık mızrakları ahtapot yakalamak için kullanıldı (diğer sert ağaçlardan yapılmış balık tutma mızrakları gibi). “Eski İnsanların Eserleri” kitabına göre – Na Hana a ka Po’e Kahiko” Samuel Manaiakalani Kamakau tarafından gazeteden çevrilmiş Ke Au ‘Oko’a Mary Kawena Pukui tarafından, ahtapot balıkçılığı böyle gitti:
Sabah ahtapot mızraklaması yapılacağı, bay ve bayanlara duyurulmuştu. Birçoğu olurdu, bazıları kanoda, bazıları da yaya olarak mızrak ve mızrak taşırdı. anana veya iki (muhtemelen 6 ila 12 fit) uzunluğunda [hardwood] bir noktaya kadar keskinleştirildi. . . Bir ahtapot deliğine mızrak geçirildiğinde, dokunaçlarını mızrağın etrafına doladı ve dışarı çıktı. Balıkçı onu ensesinden ısırarak ya da mızrağını gagasına saplayarak öldürdü.
Daha genç, esnek dallar balık ağları için bükülmüş. Torba ağları ‘ūlei şubesi tarafından açık tutuldu ve taro genellikle yem olarak kullanıldı.
İki Hawaii atasözü (‘Ölelo noeau) ‘ūlei’ye bakın
Yoğun yeşillik, çekici olmanın yanı sıra yabani otları aşağıda tutmaya yardımcı olur.
·      ‘A’ole i ‘ena’ena ka imu i ka māmane, me ka ‘ūlei, ben ‘ena’ena i ka la ‘ola’o. Imu, māmane ve yalnızca ‘ūlei ahşabı tarafından değil, aynı zamanda çıra tarafından da ısıtılır. Güçlü olmak için, bir hükümdarın sıradan insanların yanı sıra şeflerin sadakatine sahip olması gerekir.

·     
O ‘ūlei kolo. Sürünen bir ‘ūlei. Sert, güçlü bir kişiye uygulanan bir ifade. Bu, ‘ūlei’nin bir balıkçı mızrağı olarak kullanımına atıfta bulunur.
Bu bitkinin tıbbi kullanımları da vardı. Yaprak tomurcukları ve tohumlar çiğnendi ve ortaya çıkan püre, genel rahatsızlıkları ve ağız enfeksiyonlarını tedavi etmek için çocuklara yedirildi. Kesikler ve yaralar, ‘ūlei yaprakları, ağaç kabuğu ve tuzdan oluşan bir püre ile tedavi edildi.
Bu lei’deki yeşil meyveler `ulei’den
Meyveler kıtlık zamanlarında yenir ve meyveler, yapraklar ve çiçekler lei yapımında kullanılırdı. Hala lei yapımında kullanılmaktadırlar.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir