Uyarlanabilir Yerli Peperomia

Belli bir nesildenseniz, yani daha yaşlıysanız, biliyor olabilirsiniz. peperomi çeşitli türlerde gelen biraz titiz bir ev bitkisi olarak. Ama Hawaii’nin kendi grubu olduğunu biliyor muydunuz? peperomiÇoğu sadece Hawaii’de bulunan türler?
Bu makale bir yerli hakkındadır peperomi, ancak Hawaii’ye ve dünyanın diğer bölgelerine özgü olan (aksi takdirde yerli olarak bilinir). Bilimsel olarak bilinen peperomia blanda var. floribunda, Hawaiililer tarafından ala ala wai nui olarak biliniyordu. Daha yaygın yerlilerden biridir. peperomi ve vahşi doğada neredeyse tüm ana Hawaii Adalarında (Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui ve Hawaii), nispeten rahatsız ormanlarda bile bulunabilir. Aynı zamanda Mikronezya kökenlidir; Queensland, Avustralya ve Polinezya ve Melanezya’nın çoğu.
Hawaiililer için başka isimler vardı Peperomia. Bunlar şunları içerir:
 •        Ala ala wai nui kane
 •        Ala ala wai nui kupa lii
 •        Ala ala wai nui pehu
 •        Ala ala wai nui pohina
 •        Awalauakane
 •        Kupaoa
 •        Kupalii (Hawaii Adası)

Taksonomistlerin başka adları vardır. peperomia blanda var. floribunda. Bunlar:

 •        peperomia leptostachya
 •        P. candoilei
 •        P. insularum
 •        P. leptostachya f. etçil
 •        P. leptostachya var. nodoza

Hawaii ormanlarında peperomia blanda var.floribunda bitkiler kayalarda, uçurum kenarlarında, sert aa lavlarında ve bazen odunsu bitkilerin ağlarında kuru (yılda 50 inçten az yağış), mesic (50 ila 100 inç yağış arasında) ve hatta bazen ıslak ( 100 inçten fazla yağış) ormanlar. Genellikle 30 fit (pratik olarak kıyı) ila 2.000 fit arasındaki yüksekliklerde bulunabilir ve hatta nadiren 5,500 fit kadar büyüdüğü görülmüştür.
Kuru bir ormanda bir iz boyunca bir kaya oluşumu üzerinde vahşi doğada büyüyen
Oahu’da.
Kuru veya nemli ormanlarda, genellikle tam güneşte veya kısmi gölgede, diğer bitkilerin çıkıntılarında, kayalarında veya dallarında yetişen bir bitki, saksı bitkisi olarak çok yönlülüğüne işaret eder. Yeşim bitkileri gibi etli bitkilerin yanında veya hatta saksı kaktüs bitkilerinin yanında büyümeye çok iyi adapte olmuştur.
peperomia blandavar. floribunda yeşil veya kırmızımsı gövdeli, dik büyüyen veya önce biraz yayılıp sonra dik büyüyen otsu bir bitkidir. Yetiştirme koşullarına bağlı olarak, sadece bir veya iki inç boyunda (bunlar genellikle çok kuru yerlerde bulunur) veya 6 veya daha fazla inç boyunda ve aynı genişlikte küçük bir bitki olabilir.  Yapraklar sivri bir yumurta şeklindedir ve üstte daha koyu yeşil ve altta daha açık yeşildir. Yapraklar, bir şeye çarptıklarında veya stres zamanlarında oldukça kolay düşebilir.
hepsi gibi peperomi, bu ala ala wai nui biber ailesinden veya Piperaceae’dendir. Bu, karabiber baharatının aynı ailesidir (kavalcızenci) ve içecek awa veya kava (piper methysticum). Biber ailesinin ayırt edici özelliği çiçek dikenleridir. Bunlar neredeyse görünmez çiçeklere sahip ince sivri uçlardır. sivri uçları P. blanda var floribunda Hem gövdeler boyunca hem de büyüme noktasında bulunur. 1’den uzunluğa kadar değişirler.¾ 5 inç uzunluğa kadar. Tohumlar çok küçüktür (haşhaş tohumundan daha küçüktür) ve yapışkandır ve toplamak şöyle dursun, fark edilmesi zor olabilir.
26 türü var peperomiHawaii’de vahşi doğada bulunur ve bunların 25’i yerlidir ve bunların ikisi hariç tümü endemiktir (yalnızca Hawaii’de bulunur). Habitat türleri ve büyüme alışkanlıkları bakımından çeşitlilik gösterirler ve bazen türlerini tanımlamak zordur. Yerlimiz üzerinde çok az çalışma yapıldı. peperomibahçecilik değerleri için türler, ancak peyzajlarımızdaki ev bitkileri veya örnek bitkiler için uygun olacak birkaç tane olması zorunludur. peperomia blanda var. floribunda koleksiyonumda kesinlikle cesaretini kanıtlamıştır.
Yanındaki 6 inçlik bir çimento tencerede diğer kaktüslerim ve
sulu meyveler.
Bir saksıda yetiştirilirse, çok iyi drene edilmiş saksı karışımında olmalıdır (tipik bir saksı karışımına biraz siyah kül veya keskin kum ekleyin) veya çimento veya toprak kap gibi gözenekli bir kap kullanın. Ve sulu meyveler veya kaktüsler gibi tam güneşte yetiştirilebilir. Aynı zamanda iyi gidiyor, ancak kısmi veya hatta çoğunlukla tam gölgede biraz daha uzun oluyor.

Benim evimde hem bir çimento tencerede hem de bir mandalina ağacının kasıklarında büyüyorum. Saksıdaki bitki, benim altın fıçı kaktüslerime veya agav bitkileri ve diğer sulu meyvelere davrandığım gibi muamele görür. İklimim mesic olarak sınıflandırılıyor ve yılın çoğunda yeterli miktarda yağmur alıyorum, bu yüzden üç veya daha fazla hafta boyunca yağmur yağmadığı sürece saksı örneğini sulama zahmetine bile girmem. Ağaçtaki bitki kendi başına, hava nasıl olursa olsun onu sulamakla hiç uğraşmıyorum. Ben buna bazı ağaçlarımda bulunan doğal olmayan epifitik orkideler gibi davranıyorum – temel olarak, mandalina ağacımın içinde veya çevresinde çalışırken zaman zaman ona hayran olmak için onu görmezden geliyorum.
Bir epifit olarak, bu bitkinin besin ihtiyaçları oldukça azdır. Aslına bakarsanız çok fazla kimyasal gübre ile de pek başarılı olmuyorlar. Saksı karışımındaki turba veya hindistan cevizinin, saksı örneğine kimyasal gübre eklenmesini gerektirecek kadar bozunması uzun yıllar alacaktır, ancak gübre endike görünüyorsa, yalnızca kullanın. ¼ saksı ev bitkileri için önerilen miktar. Bir kaya duvarında, bir ağda veya bir ağacın dalında büyüyen bitkiler herhangi bir ek gübreye ihtiyaç duymazlar.
Saksılı versiyonun açık havada olmayı tercih ettiğini görüyorum. Dekorasyon için bir iki haftalığına eve getireceğim ama zamanının çoğunu saksıdaki kaktüsler ve sulu meyvelerle geçiriyor. Oturma odamın veya ofisimin düşük ışık koşullarına uyum sağlayan bir örnek elde edebilirim, ancak henüz bunu yapmaya başlamadım.
Bir mandalina ağacının kasıklarında.
Bu tür peperomi, tercih edilen koşullarda yetiştirildiğinde çok az zararlıya sahiptir. Sümüklü böcekler onu kemirebilir, ancak sorun olma eğilimindedir. Yaprak ve gövde arasındaki eklemlerde etli böcekler görünebilir, ancak yine de nadiren. Bu türün temel sorunu aşırı sulamadır. Çok fazla su veya zayıf toprak drenajı ve çürüme, bitkiyi çok kısa sürede öldürür.
Şimdiye kadar bu türü yalnızca gövde kesimleri kullanarak çoğalttım. Bazı türler peperomi yaprak kesimlerinden yetiştirilebilir, ancak henüz bu yöntemi denemedim. Küçük yapışkan tohumları toplamak zor ve tohumlardan yetiştirmeyi de henüz denemedim. Bu yöntemlerden herhangi birini denemeyi başarırsam ve şansım yaver giderse, daha sonraki bir yazıda yazacağım.
bazen bunu gördüm peperomi ev geliştirme mağazalarının fidanlıklarının yerel bitki bölümünde ve bazı yerli Hawaii bitki fidanlıklarında zaman zaman satılık olabilir. Bazen yerel bitki satışlarında da bulunabilir, ancak şimdiye kadar, başka bir şey ararken bir fidanlığa göz atarken bulabileceğiniz nadir ama hoş keşiflerden biridir.
Piperaceae’deki bitkilerin tipik çiçek sivri uçları.
Büyüyen bir arkadaşınız varsa, küçük bir dal veya iki tane isteyin. Yaprakları en alttaki iki veya üç düğümden çıkarın ve kesimi nemli, iyi drene eden saksı karışımına yapıştırın. Herhangi bir köklendirme tozu veya hormon kullanmanıza gerek yoktur. Karışımı nemli tutun ama asla ıslak tutun. Kökler dört ila altı hafta içinde oluşacak ve bundan hemen sonra yeni büyüme oluşacaktır. Kökleri olup olmadığını öğrenmek için kesimi çekmeyin, sadece yeni bir büyüme bekleyin. Gerekirse, yeni bitkiyi diğer etli saksı bitkileri gibi tedavi edin.

Bazen bir saksı bitkisinin toprak yüzeyi boyunca büyüyen bazı dalları olur ve zaten bazı kökler oluşmuş olur. Bunlardan birini alabilirseniz, neredeyse garantili başarı elde edersiniz. Sadece iyi drene edilmiş saksı karışımı olan bir tencereye koyun ve ortamı bir veya iki hafta nemli tutun ve ardından suyu sınırlamaya başlayın. Yeni tesisiniz birkaç ay içinde 4 inçlik bir tencereyi doldurmalıdır. O tencerede bırakın veya en fazla 6 inçlik bir tencereye çıkın. Bu normalde epifitik bitkiler için çok büyük bir saksı aşırıya kaçar ve büyük olasılıkla aşırı sulama ve çürüme ile sonuçlanır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir