Yamyam Salyangoz – Tanıtılan Bir Arkadaş mı, Terör mü?

Saatlerini sümüklü böceklerle savaşan bizler için iyi bir fikir gibi görünüyor – bitki yemeyen ama zamanını diğer salyangoz ve sümüklü böcekleri arayarak ve yiyerek geçiren bir salyangoz. “Bir salyangoz ve sümüklü böcek avcısı mı?” diyorsun. Beni kaydet!

Pembe bir kurt salyangozu, tipik açık pembe, uzunlamasına dikkat edin.
kabuk
1955’te tam olarak böyle oldu. Hevesli bir salyangoz düşmanı, yani, dev Afrika kara salyangozundan bıkmış biri (Achatina fulica) Hawaii’deki tarım alanlarında yolunu yiyen pembe kurt salyangozunu getirmeye karar verdi (euglandina gül) Hawaii’ye. (Tabii ki, dev Afrika salyangozunu başka bir “bilge” ruh getirdi – ama bu başka bir hikaye.) Salyangoz yiyen bir salyangoz getirin, onlar iş başındayken haşere salyangozlarını ve sümüklü böcekleri yemek için.
Ama büyük resme bakmadılar. Pembe kurt salyangozunun salyangoz ve sümüklü böcek kontrolü için tanıtıldığı Hawaii ve diğer Pasifik Adaları da bazı çok özel yerli salyangozlara ev sahipliği yapıyor.

Yerli Ağaç Salyangozları

Bu yerli salyangozlar burada Hawaii’de gelişti ve dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmadı. Ve insanlar ortaya çıkana kadar, çok az yırtıcı hayvanı vardı. Oh, belki bir veya iki kuş onları arada bir yemiştir, ama kesinlikle kendi türlerinden hiçbirini yememiştir. Ve bu yerli salyangozlar bitki bile yemezler. Ağaçların yapraklarında yetişen yosunları yerler. Ağaç yapraklarını temiz tutarlar, zarar vermezler ve kendi yollarıyla yardım ederler.
Dev bir Afrika kara salyangozu, orijinal hedef
pembe kurt salyangozu.
İnsanlar da gelir. İlk insanlar fareler getirdi. Sıçanlar pek çok şey yemeyi severler ve özellikle salyangozları severler. Hawaii ağaç salyangozlarını yemeye başladılar. Sonra Avrupalı ​​insanlar gelir ve kendileri de dahil olmak üzere bir sürü başka yırtıcı hayvan getirirler. Hawai ormanlarına gidip güzel “orman mücevherlerini” toplayıp sergilemek popüler bir hobiydi. Ve yukarıda bahsedildiği gibi, zeki bir adam dev Afrika kara salyangozunu yiyecek olarak getireceğini düşündü. Escargot, biliyorsun. Bu parlak fikir kötüye gitti ve dev Afrika salyangozu her yerde insan mahsullerini yemeye başladı. Evet! Ne yapalım?
Oahu’da yerli bir Hawaii ağaç salyangozu,
Achatinella mustelinanesli tükenmekte olan olarak listelendi
büyük ölçüde federal hükümet tarafından
pembe kurt salyangozlarının varlığı.
Afrika kara salyangozunu yemesi için etçil bir salyangoz getirin. Böylece 1955’te pembe kurt salyangozunu tanıttılar, euglandina gül, yamyam salyangoz olarak da bilinir. Bir salyangoz başka bir salyangoz yemek için. Ancak dev Afrika kara salyangozu, adından da anlaşılacağı gibi büyüktür. Ve pembe kurt salyangozu biraz daha küçüktür. Pembe kurt salyangozu fırsat bulursa dev Afrika kara salyangozlarını yemeyeceğinden değil, sadece kendinden daha küçük salyangozları tercih ediyor. Küçük salyangozlarla karşılaştığında yumuşak gövdesinden kabuğuna kadar hepsini – hepsini – yiyecektir. Endemik salyangozlarımızı yemeyi sever.
Hawaii’de yerli ağaç salyangozlarımızı korumak için salyangoz geçirmez pahalı çitlerin yapıldığı yerler var. Yerli hayvanlarımızı korumak için böyle bir şey yapmak zorunda olmak oldukça üzücü ve pembe kurt salyangozunu yerli ormanlardan yok etmenin bir yolunu bulmazsak, burada uzun süredir var olan bir şey için yerinde hayvanat bahçeleri yaratacak pahalı bir yöntem. herhangi bir insan gelmeden önce.

Pembe Kurt Salyangozları

Pembe kurt salyangozları Amerika’ya özgüdür ve Kuzey Amerika’da, güneydoğu ABD’de bulunur. Oradan salyangoz kontrolü için dünyanın birçok yerine tanıtıldı ve neredeyse her zaman yerel salyangozları yiyerek ekolojik hasara neden oldu.
Pembe bir kurt salyangozu görüldükten sonra nasıl görünmelidir?
yerli bir ormanda,
Pembe kurt salyangozu salyangoz ve sümüklü böcek yer, ancak bu bir genelcidir. Diğer salyangozları, her çeşit salyangozları ve hatta birbirlerini yerler. Daha olgun pembe kurt salyangozları, kendi türlerinin daha küçük üyelerini yutar, bu nedenle “yamyam salyangoz” adı. Daha küçük örnekleri tercih ederler, ancak daha büyük olanları yenebilirlerse, salyangozun yumuşak, etli kısımlarına ulaşabilmeleri için manevra yaparlar.
Küresel İstilacı Türler Veritabanına göre, pembe kurt salyangozu dünyanın en kötü 100 istilacısından biri olarak kabul ediliyor.  Varlığı, tanıtıldığı her alanda sayısız salyangoz türünün neslinin tükenmesi ve azalmasıyla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.
Bir kez tanıtıldıklarında, habitat konusunda çok özel değillerdir. Yerli, daha az veya bozulmamış habitatlarda olduğu gibi kentsel, rahatsız habitatlarda da mutlu bir şekilde yaşarlar. Belki bahçıvanlar için iyidirler, ancak yerel salyangoz faunamız için yıkıcıdırlar. Ve tanıtıldıklarında dev Afrika salyangoz popülasyonlarını kontrol ettiklerini gösteren hiçbir kanıt yok.
Pembe kurt salyangozlarının çiftleşmesi.
Birini görürseniz hiç düşünmeden öldürmeniz gerektiğini söylemeyeceğim. Bahçenizde, diğer karasal yumuşakçaları bir miktar kontrol altında tutmak iyi olabilir. Ancak yürüyüş yapıyorsanız veya bu salyangozu sizin veya başka birinin bahçesinden (yerli bir ormanın yakınında olmayan) başka bir yerde görürseniz, üzerine çıkın ve yerli salyangozlara bir iyilik yapın.
Bahçede bir sümüklü böcek yiyen pembe bir kurt salyangozu.

Pembe bir kurt salyangozu, dev bir Afrika kara salyangozunu almaya karar verir.

İlk olarak, koca adamın boynuna bir saldırı.

Ardından, bir arka saldırı.

Daha küçük pembe kurt salyangozu sonunda pes etti ve iki salyangoz kendi yollarına gitti. Dev Afrika kara salyangozu daha sonra bir insan ayağı tarafından ezildi. Kurt salyangozunun bu kentsel bahçede sümüklü böcek ve daha küçük bahçe salyangozları almasına izin verildi.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi Çalışıyor mu?

Everteen Kadınlar için Anında Klozet Dezenfektanı Spreyi-Ürün Açıklaması: Everteen Klozet Dezenfektanı, kadınlar için güvenli, etkili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir